Femern-forbindelse skaber frygt i Østjylland: Aarhus kan blive udkant
Østjyske kommuner skal tænke infrastruktur i et større perspektiv for at modstå pres fra hovedstaden, lyder det.
2032.
Hvis alt går efter planen, åbner Femern Bælt-forbindelsen for bilister om seks år, og når den 18 kilometer lange sænketunnel under Femern Bælt forbinder Lolland med Puttgarden i Tyskland, står Østjylland i en svær situation.
Det mener regionsrådsformand for Region Midtjylland, Anders G. Christensen (V), der blandt andet forventer stor erhvervs- og turismeudvikling i hovedstadsregionen.
»Hovedstaden bliver et kraftcenter, når Femern-forbindelse kommer. Det er det, vi er oppe imod. I Østjylland har vi ét tog om dagen til Hamborg. Hovedstaden får seks afgange. Jeg frygter Femern-forbindelsen, for det er store kræfter, der er i spil. Det tryk, der kommer fra Hovedstaden, er så voldsomt, at hvis vi ikke hjælper hinanden, bliver Aarhus også udkant,« siger han.
Den markante melding kommer i forlængelse af et nyligt møde med deltagelse af regionsrådsformanden og samtlige borgmestre i Østjylland. På dagsordenen var ét punkt; en fælles infrastrukturplan for hele Østjylland.
Alle kan blive tabere
En fremtidig infrastrukturplan indebærer, at de østjyske kommuner i højere grad er villige til at se på regionen i et helikopterperspektiv. Regionale løsninger løses bedst regionalt, som Anders Winnerskjold formulerer det.
»Det lyder super simpelt, men det er bare ikke noget, der er tænkt nok i på tværs af kommunerne før nu. Det vil vi gerne blive bedre til. Der er en kæmpe opgave i, at byrådene i kommunerne også vil lege med, og at de også vil være generøse over for hinanden. Det kan for eksempel være i forhold til, hvor arbejdspladser lander. At man ser på Østjylland som en samlet vækstregion i et større perspektiv,« siger han.
Generositet mellem kommunerne i Østjylland er en nødvendighed, hvis planen om en bedre østjysk infrastruktur skal lykkes, lyder det fra Anders G. Christensen.
»Hvis vi bare sidder og siger, at al udvikling skal foregå i min kommune, så bliver vi alle sammen tabere. Vi er nødt til at hjælpe hinanden, ellers tager hovedstaden det hele. Højbjerg Maskinfabrik flytter fra Aarhus til Skanderborg, men medarbejderne flytter jo ikke til Galten af den grund. De kører dertil hver dag, og det er vigtigt, at det er nemt og hurtigt at komme frem og tilbage,« siger han.
Borgmester i Favrskov Kommune, Lars Storgaard (K), ønsker blandt andet at udvide motorvejen E45 fra Hamborg samt styrke Viborgvej, der går på tværs af flere kommuner.
»Vi frygter, at der rykker arbejdspladser til København, når Femern-forbindelsen kommer. Vi vil lave en mobilitetsplan for at styrke Østjylland, og det kan vi kun gøre i tæt samarbejde,« siger han.
Ingen ø
Anders G. Christensen ser stort potentiale i at styrke mobiliteten i Østjylland, og ifølge regionsrådsformanden skal han og de østjyske borgmestre kigge op til Aalborg og ned til Hamborg, når de skal udarbejde en fælles mobilitetsplan.
»Østjylland er ikke en ø. Vi hænger sammen med resten af Jylland og for den sags skyld også Europa. Det her er et østjysk projekt, men det smitter også af i Midt- og Vestjylland, hvis det er let og smidigt at komme til Aarhus. Jo mere blus, der er på Aarhus, desto bedre,« siger han.
For nu er projektet om en fælles infrastrukturplan for Østjylland en noget diffus størrelse, men alle borgmestre i Østjylland har givet hånd på at ville trække i samme retning. I første omgang sender Aarhus Kommune inden længe et kommissorium (en skriftlig formulering af en kommissions eller en anden arbejdsgruppes bundne opgaver, red.) ud til borgmestrene i Østjylland.
»Det her er noget, der kommer til at tage mange års arbejde. Det skal være en langtidsholdbar løsning, der gerne overlever os alle,« siger Anders Winnerskjold.
Femern Bælt-forbindelsen bliver verdens længste sænketunnel. Den skal indeholde både en firesporet motorvej og en dobbeltsporet, elektrificeret jernbane.
Ifølge infrastrukturkoncernen Sund & Bælt lukker tunnelen et hul i jernbanenettet mellem Skandinavien og det centrale Europa. Rejsetiden for en togrejse mellem København og Hamborg vil blive forkortet fra fire en halv time til under tre timer, lyder det.
Her ville vi gerne have vist mere indhold
For at vise dette indhold fra Facebook skal vi bruge dit samtykke til at anvende cookies.
Det giver du ved at klikke på knappen nedenfor og derefter vælge “Tillad alle”.
Du kan også gå videre til Facebook.
læser
lige nu