Fortsæt til indhold

Seriehold gik i mål-blodrus og udraderede modstander med 38-0

Målscoren lyder nu på 58-1, og holdet håber på at kunne bryde 100-målsgrænsen.

Samfund

Når en ræv trænger ind i en hønsegård kan den gå i blodrus og og jagte og nedlægge alle de høns, den overhovedet kan komme i nærheden af.

Nogenlunde sådan må det have føltes at være spiller hos Horsens KFUM’s, da de i søndags var fanget mellem kridstregerne og rævene fra Viby IF i et opgør i Serie 5.

Her blev Horsens KFUM slagtet med hele 38-0 af Vibydrengene på det nystartede lukkede hold, der også er kendt som Boldklubben 7080.

Holdets træner Oliver Weismann fortæller til avisen, at Boldklubben 7080 nok havde forventet, at de skulle vinde kampen. Men nok ikke med de cifre.

»Vi havde vundet 6-0 over et hold, der havde slået dem (Horsens KFUM) med 18-1, så vi havde forventet at vinde. Men 38-0, det tror jeg ikke lige, der var nogen, der havde set komme,« fortæller Oliver Weismann.

»Og det kunne endda være blevet endnu større, for vi brænder nok 10 kæmpestore chancer,« konstaterer han.

Ved pausen førte holdet med 18-0, og så kunne man måske tænke, at anden halvleg blot skulle luntes hjem. Men ikke hos Boldklubben 7080.

»Vi prøvede faktisk bare at fortsætte, og så se, om vi kunne vinde 40-0. det nåede vi så lige akkurat ikke,« siger Oliver Weismann.

Og det ærgrede holdet sig faktisk gevaldigt over efterfølgende.

Fem minutter før kampen sluttede, fandt Boldklubben 7080 ud af, at rekorden for største sejr i en seriekamp rent faktisk er 40-0, og derfor forsøgte spillerne ihærdigt at hive rekorden i land.

»Det var lidt ærgerligt, at det ikke lykkedes. Særligt, fordi vi brændte så mange chancer, men det er jo som det er,« noterer træneren med et grin.

Som endnu en kuriøsitet i den i forvejen vanvittige kamp, lykkedes det for alle holdets 14 udvalgte spillere til kampen at komme på måltavlen.

Holdets normale keeper August Weismann – som er trænerens lillebror – byttede ovenikøbet målmandstrøje ud med målnæse i anden halvleg og kunne notere sig for tre scoringer og to assists.

Ifølge kampprogrammet støder Horsens KFUM og Viby IF igen sammen i sæsonens sidste kamp 25. oktober, og måske er det der, rekorden skal slås.

»Nu må vi lige se, om de stiller op, men hvis de gør, så er det da klart målet, at vi skal slå rekorden,« konstaterer Oliver Weismann.

Gør de det, er der samtidig også ret god chance for, at de runder 100 mål i en efterårssæson over 10 kampe. Lige nu hedder målscoren således 58-1.

Boldklubben 7080 er et lukket hold under Viby IF og består af en stor gruppe venner fra Gauersland ved Børkop syd for Vejle. De er nu rykket til Aarhus og har startet holdet op til denne sæson. Foto: Boldklubben 7080

Boldklubben 7080 er et lukket hold under Viby IF og består af en stor gruppe venner fra Gauersland ved Børkop syd for Vejle.

De er nu rykket til Aarhus og har startet holdet op til denne sæson. En hel del af spillerne er nok også lidt for gode til Serie 5-bold, men man skal jo starte et sted.

»Med et nyt hold er man jo nødt til at starte i Serie 5. Det er ikke, fordi spillerne kommer fra divisionsfodbold, men en stor del af dem kommer direkte fra Jyllandsserie 2, så det er jo et lidt højere niveau. Vi har da også en forventning om at rykke op. Og også gerne igen og igen,« lyder det fra Oliver Weismann.

Ikke overraskende ligger holdet også suverænt nummer 1 i tabellen med fire sejre i fem kampe. Og en enkelt uafgjort, der endte 1-1.

Det var i øvrigt Stjær B, der – som det hidtil eneste hold – formåede at score mod Boldklubben 7080.

Se video: