Fortsæt til indhold

Pludselig skal man betale for at holde på lille p-plads ved Riis Skov: SF undrer sig

Bilister kan nu kun holde gratis i to timer på en parkeringsplads ved Risskovstien.

Samfund

En parkeringsplads for enden af Risskovstien ved Stationsvej er ikke længere gratis at benytte.

Efter to timers parkering med p-skive skal bilister betale for at holde der.

Det undrer SF’s medlem af By- og Planudvalget, Albert Rosenkrantz Conradsen. Han har derfor spurgt Aarhus Kommune, hvorfor der er indført betaling.

Efter to timers parkering med p-skive skal bilister betale for at på p-plads ved Stationsvej i Risskov. Foto: Danni Paulsen
Sådan ser skiltet med de nye p-regler ud. Foto: Danni Paulsen

»Jeg synes, at det er ærgerligt,« siger han.

Kommunens svar er, at pladsen tilhører Banedanmark, som selv har ændret vilkårene for parkering.

Ifølge Banedanmark skyldes beslutningen om at indføre betaling blandt andet, at man pludselig er blevet opmærksom på, at arealet ikke er omfattet af en gammel aftale fra 1980 om nærbanestationerne, fordi pladsen ikke hører til en af de stationer, aftalen nævner. Aftalen benævner Banedanmark som ”Nærbaneoverenskomsten”.

Det statslige selskab oplyser desuden, at indførslen af tidsbegrænsningen også skyldes, at pladsen er at betragte som arbejdsareal, som hurtigt skal kunne inddrages.

De forklaringer rejser flere spørgsmål, end de giver svar, mener Albert Rosenkrantz Conradsen.

»Vi (SF, red.) vidste ikke, at det var Banedanmark, der ejede arealet, men der er flere ting, vi skal have gravet i i det svar,« siger han og undrer sig blandt andet over, hvilken gammel aftale der er tale om, og hvorfor arealet pludselig skulle være et arbejdsareal.

SF’s interesse i parkeringsarealet skyldes, at partiet ønsker flere steder, hvor bilister kan stille bilen og fortsætte ind til byen med kollektiv trafik, på cykel eller gåben.

Det er en del af Aarhus Kommunes mobilitetsstrategi at bekæmpe trængslen i byen med såkaldte Parkér og Rejs-anlæg.

Tanken er at øge bilisternes incitament til at lade bilen stå ved at have gratis eller billige p-pladser og gode forbindelser ind til centrum.

Ifølge Albert Rosenkrantz Conradsen fungerede det lille areal med plads til cirka 30 biler som sådan et anlæg.

»Vi er ret store fans af de anlæg og vil gerne promovere dem, fordi vi tror, at de kan gøre en stor forskel. Desværre er statussen på Parkér og Rejs-anlæg i Aarhus ikke for god. Det skal der rykkes meget mere på,« siger han.

Fordelen ved arealet i Risskov er, at det ligger tæt på den lokale letbanestation.

Kommunen oplyser i sit svar, at der ikke findes en særskilt parkeringspolitik for letbanestationerne, men at der er projekter på vej ved Hjortshøj og Torsøvej Station Det bliver ikke deciderede Parkér og Rejs-anlæg, men her skal antallet af parkeringspladser udvides.

Et forsøg ved Bilka i Tilst er også på tegnebrættet, ligesom man er ved at udarbejde et oplæg til et anlæg på Skanderborgvej.

Albert Rosenkrantz Conradsen.

Albert Rosenkrantz Conradsen ved endnu ikke, om kommunen kan gøre noget ved Banedanmarks Risskov-beslutning, men SF vil arbejde videre med spørgsmålet, understreger han.

Foto: Danni Paulsen
Parkeringspladsen for enden af Risskovstien tilhører Banedanmark, som selv har ændret vilkårene. Dronefoto: Danni Paulsen
Se video: