Medarbejder fik 40.000 kroner i bonus – i alt uddeler Jysk knap 28 millioner til de ansatte
En medarbejder i JYSK har fået hele 40.000 kroner i bonus efter det seneste regnskabsår. I alt har kæden udbetalt 27,8 millioner kroner til medarbejdere i de danske butikker og på distributionscentret i Uldum.
Der er ekstra penge på vej til medarbejderne i JYSKs 117 danske butikker og på distributionscentret i Uldum.
Efter regnskabsåret, der sluttede den 31. august 2026, har kæden nemlig udbetalt bonusser for samlet 27,8 millioner kroner.
Den største bonus til en butiksmedarbejder lyder på 40.000 kroner, mens den gennemsnitlige bonus i butikkerne er på 18.206 kroner.
I alt er der fordelt 20,3 millioner kroner blandt medarbejderne i de 117 danske butikker, som alle har haft overskud i det seneste regnskabsår, skriver Jysk i en pressemeddelelse.
Det er den næsthøjeste samlede bonusudbetaling til butiksmedarbejderne i kædens historie.
900 lagermedarbejdere deler 7,5 millioner
Også på JYSKs distributionscenter i Uldum mellem Vejle og Horsens er der blevet udbetalt bonus.
Her skal 900 lagermedarbejdere dele 7,5 millioner kroner, hvilket er den største samlede bonusudbetaling på distributionscentret nogensinde.
Det svarer til et gennemsnit på 8.400 kroner per medarbejder, mens den højeste bonus på lageret er 12.000 kroner.
JYSK har haft en bonusordning siden 1979.
I butikkerne bliver bonussen beregnet ud fra, hvor meget salget er steget sammenlignet med året før. Derfor kan beløbene variere fra butik til butik.
Alle fuldtidsmedarbejdere i den enkelte butik, herunder elever, får en lige stor del af butikkens salgsbonus, lyder det i pressemeddelelsen.
På distributionscentret skal medarbejderne være fastansatte og have været ansat i mindst tre måneder for at være berettiget til bonus.
læser
lige nu