Weekenden starter skyet og ender i regn og rusk
Søndag blæser det op, og kraftige vindstød og større nedbørsmængder rammer flere dele af landet.
Starten af weekenden byder på skyer og mindre regnbyger, inden det natten til søndag blæser op med kraftig vind og større nedbørsmængder.
Det fortæller Hans Ole Wanner, der fredag morgen er vagthavende meteorolog hos Danmarks Meteorologiske Institut (DMI).
Det meste af landet vil fredag i det store hele få skyet vejr.
»Det kan godt være, at solen kigger igennem nogle steder, men det bliver overvejende skyet vejr,« fortæller meteorologen.
Et regnområde vil ved middagstid begynde at trække op over landet fra sydøstlig retning.
Temperaturen bliver mellem ti og 12 grader i dagtimerne, og vinden tager til i styrke fra sydøstlig retning og bliver let til frisk. Ved kyster med pålandsvind kan vinden blive hård.
Lørdag vil vejret det meste af tiden holde tørt, men der vil også være perioder med en smule regn. Temperaturen vil ligge omkring ti grader.
Natten til søndag skal et frontsystem ind over landet, og det giver anledning til på forhånd at sikre havetrampoliner og udendørsmøbler.
Frontsystemet, der trækker ind over landet fra vestlig retning, er nemlig med kraftig regn og meget, meget kraftig vind, lyder det fra Hans Ole Wanner.
»Natten til søndag bliver det meget vådt, og det blæser op fra syd og sydøst til hård kuling, måske endda stormende kuling.«
»Vinden drejer over i vest, og det klarer lidt op. Søndag bliver også meget blæsende fra vest og sydvest med kuling eller hård kuling,« siger meteorologen.
Særligt den jyske vestkyst ventes at blive udsat, og der kan her blive tale om decideret stormende kuling.
»Det bliver en ret så blæsende affære fra natten til søndag og et døgns tid frem,« siger Hans Ole Wanner.
Der ventes i løbet af søndagsdøgnet mellem 20 og 25 millimeter regn.
DMI vil senere fredag formentlig komme med vejrvarsler som følge af søndagens vejr, lyder det fra meteorologen.