Defekt på Studstrupværket giver varmepriser i Aarhus et ordentligt hak opad
Fjernvarmeprisen stiger næste år med cirka otte procent, oplyser Kredsløb. En defekt turbine på Studstrupværket betyder, at varmen i november skal produceres på dyrere anlæg.
En standardkunde hos Kredsløb kan næste år se frem til en ekstra varmeregning på omkring 1.000 kroner.
Det oplyser forsyningsselskabet i en pressemeddelelse, efter at en turbine på Studstrupværket, der er drevet og ejet af Ørsted, er gået i stykker.
Værket skulle efter planen have leveret cirka 60 procent af fjernvarmen i Aarhus i november. I stedet må Kredsløb tage blandt andet el- og oliekedler i brug, mens turbinen bliver repareret.
Ifølge Kredsløb fortsætter varmeforsyningen som normalt. Men omlægningen ventes at øge produktionsomkostningerne med 210 millioner kroner.
Havde ventet en mindre prisstigning
Før meldingen om defekten forventede Kredsløb en prisstigning på 2,7 procent næste år. Nu ventes den samlede stigning i stedet at blive cirka otte procent – svarende til rundt regnet 1000 kroner på et år for en standardkunde.
»Ørsted er nu trukket i arbejdstøjet for at udbedre, så Studstrup igen kan bidrage til varmen hurtigst muligt. Heldigvis er vores forsyning hos Kredsløb gearet til udfald, og vi har strenge nok at spille på til at kunne holde forsyningen med fjernvarme stabil, men det er klart, at det er en meget ærgerlig situation, at vi nu er nødsaget til at hæve priserne,« siger Bjarne Munk Jensen, der er adm. direktør i Kredsløb.
Ifølge oplysninger fra Ørsted, som Kredsløb gengiver, forventes reparationen at tage omkring én måned.
Ikke første gang Studstrupværket sendes til tælling
Kredsløbs aftale med Ørsted om varme fra Studstrupværket udløber i 2030.
Derefter skal forsyningen blandt andet komme fra varmepumper, geotermisk varme og Kredsløbs kraftvarmeproduktion i Energipark Lisbjerg.
Ifølge Bjarne Munk Jensen, administrerende direktør for Kredsløb, understreger driftstoppet behovet for at sprede varmeproduktionen på flere mindre anlæg.
»Det er klart, at når man har at gøre med et efterhånden aldrende værk som Studstrup, vil reparationer være hyppigere. Når vi samtidig tager 2023’s brand i træpille-siloen in mente, mærker man unægteligt ulempen ved at være afhængig af få, store centrale anlæg,« siger han.
De nye fjernvarmetakster for 2027 er gældende fra 1. januar 2027.
Fjernvarmekunderne får direkte besked om taksterne.