100 motionister og en en enkelt hardhitter fik sved på panden
Løbet afholdes hvert år den tredje torsdag i maj, og i år var ruterne lavet en smule om grundet ændringerne i Rønde Bypark.
2022 udgaven af det traditionsrige Egegårdsløb i sidste uge med målstreg nær Kaløtorvet havde 100 tilmeldte løbere trippende, da startskuddet lød.
I år havde løbet fået en opdatering i form af tre nye ruter, som følge af ændringerne i Byparken og stierne der. Løbeklubben PULS 8410 med formand og løbsleder Aage Dam var primus motor for Egegårdsløbet.
Den første rute for børn var på 1 km rundt i Byparken.
Den næste rute gik en tur ned i Hestehaveskoven og tilbage ad Molsvej.
Den sidste og længste rute var også i Hestehaveskoven men helt til Favntræspladsen og videre til Molsvej og gennem Byparken hjem til målet.
Ved målet blev børnene taget godt imod af løbsleder Aage Dam, og de fik hver et stykke frugt som ekstra belønning.
Så var det de store børn og voksnes tur til at løbe og nyde turen i den majflotte skov. Efter en hård tur op ad bakken hjem kom alle i mål, nogle endda i meget flotte tider.
For eksempel løb en af de unge herrer de fire kilometer med en hastighed på nær de tre minutter pr. kilometer. Det tangerede jo nærmest en sprinters tempo.
Sandwich og vand
Der var præmier til alle, idet alle fik en sandwich og en flaske vand, som kunne nydes i Egegårdens have. Der blev tillige spillet musik af Følle Allstars.
Menighedsrådet var værter og havde sponsoreret en sandwich til hver sammen med lokale MENY. Vand og frugt var sponsoreret af MENY alene.