Det oser af højspænding i bunden for tre lokale klubber
Hvem kommer til at tage turen ned i Serie 3? Hornslet, Aastrup/Hammelev eller TRIF.
Vorup FB har suverænt sat sig på den ene nedrykningsplads i Serie 2, mens den lokale trio, TRIF, Aastrup/Hammelev og Hornslet kæmper om at undgå den sidste.
Lørdag afgøres det i 14. og allersidste spillerunde, før der går sommerferie i det.
Forgange lørdag kunne Hornslet ellers definitivt havde vinket farvel til de to andre lokale klubber, men foran 1-0 på PR Park i Rønde i over en time af kampen, oplevede rosenholmerne et sandt black out i de sidste 30 minutter.
Hjemmeholdet endte således med at vinde 4-1 og passere gæsterne i bundstriden.
Aastrup/Hammelev mødte på Nørager Stadion de suveræne oprykkere til Serie 1, Nørager Boldklub, og tabte 4-1.
Intet afgjort
Før sidste spillerunde ser det indbyrdes forhold de tre klubber imellem således ud:
- TRIF 15 point - møder i sidste spillerunde rækkens nummer to, Christiansbjerg (ude).
- Hornslet 14 point - møder i sidste spillerunde Vorup FB (hjemme).
- Aastrup/Hammelev 13 point - møder i sidste spillerunde HOG Hinnerup (hjemme).
Umiddelbart ser det sværest ud for TRIF. Christiansbjerg skal vinde for at være sikker på andenpladsen og dermed en playoffkamp om oprykning til Serie 1 mod en seks’er fra den nuværende Serie 1 række.
Til TRIFs fordel taler, at Christiansbjerg tirsdag mødte Odders Danmarksseriehold i DBU Pokalen og tabte 2-1 efter 30 minutters omkamp på en bane, som Odder karakteriserer som ’en asfaltbane’ på sin Facebookprofil.
Ydermere spiller Christiansbjerg allerede igen i aften onsdag 14. juni hjemme mod topholdet Nørager.
Kampen var oprindeligt blevet flyttet til torsdag efter fælles overenskomst de to klubber imellem.
Det ville DBU Jylland imidlertid ikke godkende, fordi der var planlagt en dommereksammen i forbindelse med onsdagens kamp.
Nedrykning og playoff
Hornslet bør kunne køre tre point hjem mod Vorup FB, og det vil være nok i det mindste til at undgå den direkte nedrykningsplads som nummer syv.
Hvis Aastrup/Hammelev også vinder over HOG Hnnerup, der intet har at spille for, kan det blive TRIF, der må bide i det sure æble og tage turen ned i Serie 3 efter blot en sæson i Serie 2, mens Aastrup/Hammelev så kan imødese en playoff kamp om nedrykning mod en tre’er fra Serie 3.
Det unge TRIF hold har imidlertid tidligere overrasket, og måske gør holdet det igen på lørdag, hvor samtlige kampe fløjtes i gang klokken 12.