Fortsæt til indhold

Samme fynske finale - men ny vinder

I år havde Gartneriet Munk krammet på Tommerup Efterskole og vandt det danske mesterskab i indendørs fodbold i Grenaa Idrætscenter.

Sport

Der var en ny pokal at spille om ved lørdagens heldagsforestilling i Grenaa Idrætscenter, der traditionen tro lagde grønt halgulv til finalestævnet om det danske mesterskab i indendørs fodbold.

Sidste år sikrede holdet fra Tommerup Efterskole sig pokalen til ejendom med finalesejr på et golden goal i overtiden over Gartneriet Munk.

Men i år gik det lige modsat. Stillingen var uafgjort 4-4, da haluret rundede de ti minutter i en finale mellem stævnets to bedste hold - begge fra Fyn. Og afgørelsen faldt, da Ronny Larsen fyrede kanonen af og sendte bolden i netmaskerne - og så kunne spillerne fra Gartneriet Munk juble, mens de seneste tre års mestre fra Tommerup Efterskole stod slukørede tilbage.

Jeg hører kun, at alle havde en god oplevelse - både spillere og tilskuere
Daniel Bloch

Engang var indendørs fodbold udelukkende et spil, som blev brugt til at holde formen ved lige i de kolde vintermåneder, når græsset ikke var grønt, og banerne var dækket af is og sne. Eller et hyggespil, hvor man fandt sammen med naboerne på vejen eller kollegerne i firmaet og stillede et hold i den lokale idrætshal.

De danske mestre i hvidt fra Gartneriet Munk i koncentreret fodboldballet mod Selected Car Leasing. Foto: Søren Andersen

Sådan er det ikke længere. Indendørs fodbold er på top­niveau blevet til et spil for specialister, hvor de bedste hold weekend efter weekend tørner sammen og spiller om store præmier. Med fokus på lækre tekniske detaljer og et højt tempo, som stiller store krav til teknikken.

Det bedste nogensinde

Det er jo en kendt sag, at når et OL afsluttes, står IOC-præsidenten og siger, at det har været det bedste OL nogensinde - og da hallen sent lørdag aften var tømt for de mange tilskuere, som fyldte alle pladser ud fra første til sidste fløjt, kunne den lokale arrangør, Daniel Bloch, med et smil fortælle, at han syntes årets DM-stævne - nummer 13 i rækken i Grenaa, havde været det bedste af dem alle.

Alle billetter var solgt, og dagen igennem var tæt ved 1200 gået ind og ud af dørene i Grenaa Idrætscenter.

De seneste tre års mestre fra Tommerup Efterskole var noget slukørede efter finalenederlaget til Gartneriet Munk. Men næste generation er klar. Fra venstre: Jonas Skjærlund, Dennis Juelsgaard, Mikkel Jespersen, Jakob Skovgaard, Rasmus Tangvig og Jonas Villemoes. Foto: Søren Andersen

»Jeg hører kun, at alle havde en god oplevelse - både spillere og tilskuere. Alle er kommet med ros - og især var det en fornøjelse at se, hvor kvikt det gik med at betjene de mange spillere i kiosken i Idrætscentret,« sagde Daniel Bloch, atter havde Henrik Elkjær fra FC Glesborg og Klaus Bilde fra Gardin Lis med i stævneledelsen. 60 frivillige hjælpere var på plads før, under og efter stævnet.

Det blev som en nyskabelse indledt med en play-off pulje mellem de fire hold, som i løbet af sæsonen akkurat ikke havde kvalificeret sig til finalestævnet. Det betød spænding og stor tilskuerinteresse lige fra starten på stævnet. Madsens Meloner snuppede billetten til finalestævnet - og viste sig senere som stævnets helt store overraskelse med godt spil, som resultrede i en samlet fjerdeplads og en præmie på 2500 kroner.

Jubel og sejrsdans efter finalen var afgjort på en scoring på golden goal. Foto: Søren Andersen

Men førstepræmien på 20.000 kroner satte Gartneriet Munk sig på. de tabte lørdagen igennem kun en enkelt kamp - i mellemrunden til Tommerup Efterskole - men hvad betyder det, når man så slår de regerende danske mestre i den afsluttende finale. Tommerup Efterskole kom i finalen efter en 5-3 sejr i semifinalen over Jysk Tag, mens Gartneriet Munk kvalificerede sig ved at vinde med 8-3 over Madsens Meloner.

Fra Norddjurs - og her taler vi så om Nørager og Vivild - røg Jørgensen & Utoft ud efter de første puljekampe var spillet. Mitech klarede sig igennem til mellemrunden, men blev alvorligt hæmmet af en skulderskade til Mathias Fisker og en fodskade til Kasper Vernersen - og det kostede, så man måtte nøjes med en sjetteplads og en præmie på 500 kroner.