Fortsæt til indhold

Bjørnebye roser AGF's nye chefscout: »Man henter ikke Steen Nedergaard ind, hvis du ikke også vil lytte til ham«

AGF er kommet ud af et relativt stille transfervindue med to nye, unge navne. Og her har ny chefscout haft en finger med i spillet.

Sport

AGF går ind til forårssæsonen med det, der må betegnes som meget lidt rokken i båden.

For efter et overstået vintertransfervindue er summa summarum, at to spillere er hentet ind, og nul fra seniortruppen er røget ud. Eneste salg, som Aarhus-klubben kunne notere sig, var den 16-årige centerstopper Gustav Schjøtt, som figurerede på klubbens U19-hold, og som røg en tur til Norditalien og Bologna F.C.

»Det gik mere eller mindre, som vi havde planlagt,« siger AGF’s sportschef, Stig Inge Bjørnebye, helt overordnet om transfervinduet forud for sæsonstarten.

Klubben hentede den 20-årige Aarhus-dreng Tobias Bach, som bl.a. både har en fortid i Todbjerg-Mejlby IF og VSK Aarhus, i FC Fredericia, og så kom 21-årige Jonas Jensen-Abbew til fra FC Nordsjælland.

Han har en ekstrem stor viden – ikke kun om dansk fodbold – men også om, hvordan markedet for unge spillere i Skandinavien er, der er han virkelig stærk
AGF-sportschef Stig Inge Bjørnebye om ny chefscout.

Indtil videre er Tobias Bach i testkampene blevet brugt som venstre wingback, mens Jensen-Abbew er hentet ind til AGF’s tremandsforsvar. Begge fik debut i forårspremieren mod Vejle, hvor sidstnævnte startede inde, mens Bach blev skiftet ind i det 86. minut.

Og at de to spillere er havnet i Aarhus, lægger sportsdirektøren heller ikke skjul på, at klubbens nye chefscout har haft en finger med i spillet her:

»Der er ingen grund til at få en kapacitet som Steen Nedergaard ind, hvis du ikke også har tænkt dig at lytte til ham, og det er derfor, vi hentede ham i sommer,« siger Stig Inge Bjørnebye.

Jonas Jensen-Abbew på træningslejr med AGF. Foto: AGF

»Ekstrem stor viden«

I 10 år var Nedergaard FC Nordsjællands chefscout og en del af den talentfabrik, der med stor succes har rekrutteret og skibet den ene unge spiller efter den anden afsted til udlandet for store millionbeløb, og i en sådan grad, at AGF trods stigende indtægter på netop spillersalg stadig ikke helt kan være med.

Steen Nedergaard, AGF's nye chief of scouting, der kom til klubben i august, har også selv en fortid som spiller i blandet andre OB og Norwich. Her ses han i aktion med tidligere FC Nordsjælland-spiller og nuværende tv-ekspert Francis Dickoh. Arkivfoto: Jens Dige/Ritzau Scanpix

»Han har en ekstremt stor viden ikke kun om dansk fodbold men også om, hvordan markedet for unge spillere i Skandinavien er, der er han virkelig stærk,« lyder roserne bl.a. fra Bjørnebye.

»Han kendte selvfølgelig AJ (Jonas Jensen-Abbew, red.) fra deres fælles fortid i Nordsjælland, men han havde også en afgørende rolle i, at vi hentede Tobias (Bach, red.),« fortæller AGF’s norske sportsdirektør, der kom til klubben i april 2021.

Tobias Bach med AGF-sportschef Stig Inge Bjørnebye. Foto: AGF

Skal blive bedre til salg

Dengang havde man ikke en scouting-afdeling. Men det har man i dag, og den er løbende blevet udbygget, så den i dag består af seks personer, der er ansat til at holde nøje øje med spillere, som både kan passe ind i klubbens spillestil, og den kultur, man gerne vil have på holdet og træningsbanen.

Viden og beslutninger, der potentielt kan være mange millioner værd.

Og her skal sommerens ansættelse af Steen Nedergaard også ses i det lys.

For AGF skal blive endnu bedre til at sælge spillere for store millionbeløb. Et fokusområde, som AGF’s egen administrerende direktør, Jacob Nielsen, også før har italesat som et vigtigt udviklingspunkt, hvis Aarhus-klubben på sigt skal nærme sig klubber som FC Midtjylland, Brøndby og FC København.

I sommerens transfervindue beviste Aarhus-klubben da også over for omverden og sig selv at der kan være rigtig mange penge at hente i at udvikle og sælge unge spillere.

For med salgene af den dengang 17-årige Adam Daghim til Red Bull Salzburg, 21-årige Thomas ”TK” Kristensen til Udinese og 22-årige Yann Bisseck til Champions League-finalisterne fra Inter scorede AGF mere end 100 millioner kroner på ét transfervindue. Et med AGF-briller historisk godt sommervindue. Så godt at man i den seneste halvårsrapport, der kom onsdag, kunne fremvise et overskud på 87,2 millioner kroner før skat.

Og de gode historier og store spillersalg gør det nu også lettere for klubben at agere på transfermarkedet, lyder det fra sportschefen.

»Vi har nye, fantastiske træningsfaciliteter og 2.000 kvadratmeter stort ungdomsakademi på vej, og snart står der også et nyt stadion klar lige herude. Det er alt sammen med til at gøre os økonomisk mere bæredygtige, men også mere attraktive,« siger Stig Inge Bjørnebye.

»På den måde er det også anderledes i dag i forhold til, da jeg kom. Nu, når vi går ind i et transfervindue, er vi blevet mere attraktive som klub. Og jeg behøves ikke engang at fortælle markedet om Yann Bisseck, ”TK” eller Albert Grønbæk. De historier fortæller sig selv. Og det gør det muligt for os at sælge spillere til højere priser,« siger nordmanden.

En investering i fremtiden

Om Jonas Jensen-Abbew og Tobias Bach bliver de næste store AGF-salg, vil tiden vise.

Cheftræner Uwe Rösler er i hvert fald godt tilfreds med de to nye tilføjelser i truppen, som sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye og scouting-afdelingen sammen har fundet frem til. Begge nyerhvervelser fremhæver han som værende både ”fremadtænkende” og ”dynamiske” i deres spil.

Det er ikke mere end otte måneder siden, at Tobias Bach, der er vokset op i Bendstrup nord for Lystrup, spillede 3. division i VSK Aarhus. Men efter et kort smut forbi 1. divisionsklubben FC Fredericia, blev han klubbens rekordsalg i det netop overståede vintertransfervindue, og nu er han alerede tilbage i Aarhus – men denne gang for AGF. Foto: Trine, vildmedfoto.dk.

»Jeg var meget imponeret af, hvordan han (Tobias Bach, red.) sammen med Mikael Anderson angreb venstresiden under vores første træningslejr. Han scorede også et mål, som han selv skabte chancen til, og så fik han senere desværre et mindre brud på et ledbånd, så han var ude i 10 dage og gik glip af to træningskampe. Hvilket er en skam, fordi han er stadig ved at lære positionen som wingback at kende,« siger Rösler og tilføjer:

»Men jeg tror, han vil få en god portion spilletid de kommende uger, og jeg tror også, at han i fremtiden vil vise sig at være en rigtig god signing for klubben,« siger tyskeren, der ikke kun ser Tobias Bach som en venstre wingback, men også en spiller, der alternativt kan bruges længere fremme på banen som eksempelvis en bred 10’er.

Rösler beskriver klubbens anden signing Jonas Jensens-Abbew som en hurtig og aggressiv midtstopper, der er godt skolet, og han fremhæver de gode præstationer, det er blevet til i opstarten trods en kort indkøringsperiode.

Ifølge rygterne har AGF kastet i omegnen af 10 millioner kroner afsted for at hente den unge midterforsvarer, som på vintertransfervinduets sidste dag endte med at skifte Farum-klubben ud med Aarhus i jagten på mere spilletid.

Jonas Jensen-Abbew (th.) har i efteråret primært fået spilletid i forbindelse med nordsjællændernes europæiske Conference Leaugue-eventyr. I Farum har han været tredjevalg til en af de to stopperpositioner, hvor Kian Hansen og Nagalo har været foran i køen. Foto: Umit Bektas/Reuters/Ritzau Scanpix

»Jeg er meget glad for, at vi fik ham (Jonas Jensen-Abbew, red.), for han kommer med flere ting, som vi har ledt efter, og han har et kæmpe potentiale til at blive endnu bedre. Og når vi bruger den slags penge, som vi har brugt på ham, så er det også, fordi vi på et tidspunkt godt vil sælge ham med profit. Og forhåbentlig kan vi igen gøre det, som vi gjorde med vores midtstoppere (Yann Bisseck og Thomas Kristensen, red.) tilbage i sommer,« siger en håbefuld Uwe Rösler.