Stortalent får sin første sejr i Road Racing
Oliver Svendsen kører i denne sæson med i de internationale tyske motorcykelmesterskaber.
Oliver Svendsen er et lovende ungt talent inden for road racing, der har underskrevet en kontrakt med det anerkendte tyske Freudenberg KTM-PALIGO Racing Team for den kommende sæson 2024. Han vil deltage i den tyske IDM (Internationale tyske motorcykelmesterskaber) i Supersport 300-klassen på en KTM RC390R. Det fremgår af en pressemeddelelse.
Den unge dansker deltog i sin første løbsweekend på Sachsenring-banen i Tyskland i weekenden 3. til 5. maj. Med deltagelse af fire verdensmestre i klassen var der lagt op til en hård kamp.
Allerede under fredagens træning viste Oliver Svendsen god fart og befandt sig i top fire. I lørdagens første tidskvalifikation kæmpede han med at finde rytmen og farten på den nye cykel, hvilket resulterede i en sjetteplads med 2,4 sekunders afstand til den hurtigste kørsel.
Spænding i første løb
I samarbejde med teamets teknikere blev der arbejdet på cyklen, og i den anden tidskvalifikation samme dag beviste den unge kører, at teamets teknikere og mekanikere havde gjort et godt stykke arbejde.
Oliver Svendsen præsterede en hurtigste tid kun 1,1 sekund efter den dobbelte verdensmester.
Weekendens første løb blev afholdt med stor spænding. Oliver Svendsen formåede at holde sig i frontgruppen sammen med de fire verdensmestre gennem hele løbet. På sidste omgang lykkedes det ham at tage føringen og forsvare den til målstregen, hvilket resulterede i hans første sejr i IDM-serien.
Oliver Svendsen udtaler:
»Endelig lykkedes det mig at få min første sejr i IDM-serien efter at have jagtet den de sidste 3 år. At være foran fire verdensmesterskabs kørere er helt vildt, men nu har jeg bevist, at jeg kan være med i WM.«
Udfordrende dækvalg
Til weekendens andet løb var vejret en stor faktor, da banen var en blanding af vådt og tørt føre, hvilket gjorde dækvalget udfordrende.
På startstregen herskede der stor forvirring blandt de fleste teams om det rigtige dækvalg. Lige før starten begyndte det at regne, og valget af regndæk viste sig at være det rigtige.
Teamet valgte derfor at trække cyklerne tilbage i pit og skifte til regndæk, en beslutning der viste sig at være afgørende, men som også fik stor betydning for løbet for Oliver Svendsen.
Han tog fra starten føringen i løbet, men manglede erfaring med at køre i regn på den nye cykel, så han faldt lidt tilbage for at lære af sine teamkolleger.
Måtte ændre strategi
Desværre oversatsede en af teamets kørere på løbets første omgang, hvilket resulterede i et styrt og involverede tre førende kørere. Heldigvis undgik Oliver Svendsen styrtet og måtte herefter køre klogt og sikkert for at sikre så mange point som muligt til det samlede mesterskab.
Desværre ændrede et senere dækskifte i pitten hans planer. Løbsledelsen tildelte Oliver Svendsen en ”drive through pit” straf for forkert startplacering efter dækskift i pitten, hvilket betød, at en tredjeplads blev ændret til en niendeplads.
Oliver Svendsen måtte derfor ændre sin strategi til en 100 procent angrebstaktik med kun otte omgange tilbage af løbet, alt imens han skulle sikre så mange point som muligt til mesterskabet.
Han formåede at kæmpe sig til en flot tredjeplads ved løbets afslutning og leverede nogle af løbets hurtigste omgangstider, kun lige under seks sekunder efter den førende kører.