Fortsæt til indhold

Roadracing: Oliver Svendsen kæmpede bravt på Autodrom Most

Oliver Svendsen deltog 22. og 23. juni i et løb i Tjekkiet.

Sport
sra

Det unge talent Oliver Svendsen fra Låsby kæmpede bravt for at forsvare sin føring i SuperSport 300-mesterskabet på den udfordrende Autodrom Most i Tjekkiet, da der var løb i weekenden 22. og 23. juni. Det fremgår af en pressemeddelelse.

Banen, der også skal være vært for verdensmesterskabet i SuperSport 300 senere på sommeren, tiltrak flere VM-kørere, der deltog for at få træning inden den store begivenhed.

Med kørere fra otte forskellige nationer og seks VM-kørere var IDM-løbet en sand international begivenhed. For Oliver Svendsen var det en uvurderlig mulighed for at lære og sammenligne sig med nogle af de bedste SuperSport 300-kørere i verden.

Desværre kæmpede han igen med banen i kvalifikationen og startede fra en femteplads. Men Oliver Svendsen er kendt for sin hurtige racepace, og teamets mekanikere havde lavet justeringer på cyklen for at forbedre styreevnen.

Undgik styrt

Allerede i første sving var der drama, da et styrt involverede to af Oliver Svendsens teamkollegaer. Han undgik at være en del af styrtet med få centimeter, men førergruppen fik et forspring på to sekunder.

Oliver Svendsen pressede hårdt for at indhente førergruppen, der bestod af to VM-kørere fra top-10 i det samlede verdensmesterskab. Efter en fantastisk præstation lykkedes det ham at overhale gruppen på syvende omgang og indtage førstepladsen. Men dækkene var slidte fra den intense jagt, og Oliver Svendsen måtte tage til takke med en tredjeplads.

Søndagens løb var præget af lørdagens styrt, og alle kørere var sultne efter en podieplacering og de vigtige mesterskabspoint. Med en perfekt start kom Oliver Svendsen gennem første sving som nummer et og havde farten til at kæmpe om frontplaceringerne.

Han var i front flere gange og viste, at han har potentialet til at vinde løb.

Passiv strategi

Midt i løbet valgte Oliver Svendsen en mere passiv strategi for at spare på materialet til et angreb på de sidste omgange. Han satte løbets næstbedste omgang på sidste omgang, men det var ikke nok til at indhente førergruppen.

Oliver Svendsen sluttede på en fjerdeplads med kun 0,29 sekunder til førstepladsen.

Han udtaler:

»Det var en vellykket weekend, og jeg er glad for min præstation, selv om det desværre ikke blev til den ønskede førsteplads. Jeg var med i frontkampen hele løbet og viste, at jeg har farten til at vinde. Nu skal jeg fokusere på det næste løb og fortsætte med at kæmpe om mesterskabet. Jeg vil gerne takke hele Team Freudenberg og mine sponsorer for at gøre det hele muligt.«

Næste gang Oliver Svendsen skal på banen er den tyske gadebane Schleizer Dreieck til fjerde afdeling af IDM 26. til 28. juli.