49-årig østjyde vinder medalje med Danmark til EM
Michael Mogensen er i de senere år blevet meget seriøs med sin sport og i en sen alder kommet på landsholdet.
49-årige Michael Mogensen fra Hinnerup er en af landets absolut bedste dartspillere og var i foråret med til at vinde sølv med det danske landshold til de nordiske mesterskaber. Mesterskaberne var hans debut på landsholdet, og han modtog stor ros fra landstræner Daniel Thybøl for at levere dartspil på et meget højt niveau og ikke udvise skyggen af nervøsitet.
Det var derfor ikke nogen overraskelse, at Michael Mogensen var med i flyet sammen med resten af herrelandsholdet, der mandag i sidste uge fløj til Slovakiet for at deltage i europamesterskaberne, World Darts Federation Europe Cup.
Dartspilleren fra Hinnerup deltog både i den indviduellee turnering, i doublerækken og i holdturneringen med Danmark, hvor det gik bedst. I konkurrence med i alt 40 nationer lykkedes det for danskerne at vinde bronze, hvilket er den første medalje til Danmark på herresiden siden 2008. Foruden Michael Mogensen bestod det danske medeljevinderhold af Andreas Toft Jørgensen, Simon Bak og Brian Løkken
Begyndte som 13-årig
Michael Mogensen er oprindeligt fra Viby og begyndte som 13-årig at spille dart i den nærmeste klub. Han skiftede senere til Aros i Aarhus og spillede et par år i Hinnerup, da familien flyttede til byen nord for Aarhus.
Han vendte dog tilbage til Aarhus-klubben og er i de senere år for alvor begyndt at gøre noget ved sin sport.
»Tidligere var det mest for hyggens skyld, men i de senere år har jeg trænet 25-30 timer om ugen, og hver weekend er der turneringer i Danmark eller udlandet,« siger Michael Mogensen.
Han og holdkammeraterne er forsvarende danske mestre og ligger i øjeblikket på tredjepladsen i den bedste danske række.
To gange om ugen træner han i klubben, men den meste træning foregår foran dartskiven i hjemmet i Hinnerup, hvorfra han også kan deltage i online træningsprogrammer og webcam dart mod spillere fra hele verden.
Til daglig arbejder Michael Mogensen som tømrer for Hustømrerne i Aarhus, så der er ikke tid til meget andet end arbejde og dart.
»Både dart og arbejde er fuld tid, og så har jeg en lille smule tid sammen med familien,« siger han med et smil.
Familien består af hustruen Mia og datteren Nanna på 18.
Det var ikke kun herrelandsholdet, der vandt en medalje med hjem til Danmark ved EM i Slovakiet - også Michelle Merlit fra Hasselager, som til dagligt spiller i Viby-klubben Neptun, vandt en bronzemedalje. Hvilket hun gjorde i kvindernes singlerække.