Fortsæt til indhold

Se billederne: Rejser de første tribuner på nyt stadion

Ifølge AGF-direktør hører der »en masse hidsige godkendelser« med til arbejdet.

Sport

AGF’s midlertidige hjemmebane i Vejlby i det nordlige Aarhus begynder for alvor at tage form.

På cirka seks måneder har fodboldklubben sammen med Aarhus Kommune nu fået lagt en ny hybridgræsbane med vand og varme i, og fire styks 38 meter høje lysmaster er ligeledes kommet op.

Og nu er de mobile tribuner, som skal huse 12.000 tilskuere, også så småt er ved at blive sat op helt tæt på banen.

Man kan nu ane konturene af stadionet i Vejlby, som fra 2025 og cirka to år frem kommer til at være AGF's hjemmebane, mens det nuværende stadion forenden af Stadion Allé bliver revet ned og et nyt bliver bygget. Foto: Anders Michaelsen

Her er det endetribunen nær Skovbakkens tennisbaner som man er gået i gang med først, men også endetribunen i den modsatte ende begynder så småt at tage form.

Foto: Anders Michaelsen

AGF’s økonomidirektør og ansvarlig for Vejlby-projektet, Dan Holt Jessen har tidligere udtalt her til avisen:

»Vi har jo købt nogle tribuner, som sættes op, og som kan pilles ned igen. Men vi kommer til at lave funderinger, så det selvfølgelig står ordentligt, for der hører en masse hidsige godkendelser med til det arbejde. Men det kommer nok til at tage halvanden måned at sætte tribunerne op.«

Foto: Anders Michaelsen

Efter tribunerne er sat op, skal der også sættes boder op rundt om banen.

Og første hjemmekamp i Vejlby for AGF bliver i slutningen af februar næste år, men ifølge fodboldklubben så forventes ombygningsarbejdet på Vejlby Stadion allerede at være helt færdigt engang omkring nytår.

Derefter skal der laves test, og diverse tilladelser skal sikres, så stadion altså kan stå klar til forårspremieren.