Fortsæt til indhold

Vorup FB har ambitioner: Men andre klubber er betænkelige

Vorup FB vil gerne indfri drømmene om at rykke op i rækkerne. Det kan de ikke som moderklub til Randers FC. Og derfor vil de ud af samarbejdet. Men de andre fem klubber er ikke umiddelbart fan af tanken.

Sport

Artiklen er rettet i afsnittet: Magtbalancen kan rykke. Der er fjernet sætninger om de forhold, der førte til dannelsen af Randers FC.

Vorup FB har ønsket at droppe sin moderklubstatus i Randers FC for at kunne rykke op ad rækkerne, for det må man ikke som moderklub.

Det har ikke umiddelbart vakt genklang i de andre fem moderklubber. Lige nu drøfter de andre klubber med deres bagland, hvordan de forholder sig.

Vi mener oprigtigt, at tanken om en klub, der kan holde på Randers-talenter, der ikke får chancen på øverste niveau, burde være vigtig for fodbolden i Randers. Lige nu sender vi dem til Aarhus, Skive og Hobro.
Thomas Ankersen, fodboldformand i Vorup FB

Din Avis har kontaktet flere af fodboldformændene i moderklubberne. Hans Mogensen, der er hovedformand i Kristrup Boldklub, er vendt tilbage. Han deltog i det indledende møde, hvor de andre moderklubber ikke var udpræget positive over meldingen fra Vorup FB.

»Vi har ingen kommentarer, før vi har vendt det internt i klubben. Jeg skal først orientere i klubben, før vi kan give et svar,« lyder det.

Stefan Solberg, fodboldformand i Hornbæk SF skriver i en sms: »Vi ønsker i HSF at være loyale over for moderklubben og deres holdning til dette.«

Vil samle talenter op

Det ærgrer fodboldformand Thomas Ankersen fra Vorup FB, at stemningen på et indledende møde i moderklubberne generelt er imod, at Vorup FB udtræder af samarbejdet.

»Vi vil gerne kunne tilbyde unge randrusianere et højt niveau lokalt, så de ikke behøver køre til Aarhus eller Skive for at spille divisionsbold,« lyder en af tankerne bag.

Og Vorup FB jagter ikke fuldtidskontrakter, lyder det. Lige nu spiller førsteholdet i Danmarksserien. Det er fire rækker fra Superligaen. Det vildeste mål er måske en oprykning til 2. division, altså to rækker fra Superligaen.

»Vi bliver ikke nogen ny profklub med kontrakter – vi vil bare have lov til at spille om oprykning, hvis vi præsterer til det. Vi vil bare gerne være et alternativ til de spillere, der måske ikke er gode nok til Superligaen og på Randers FC’s hold.«

Han tilføjer: »Randers FC er stadig storebror. Vi vil fortsat sende talenter den vej, men vi vurderer, at byen også kan bære et ekstra trin i pyramiden. Det burde der være plads til i en by af Randers’ størrelse.«

Godt setup

Som moderklub tæller Vorup FB teknisk set som Randers FC’s andethold; derfor er Danmarksserien det højeste, som klubben kan nå. »Risikoen er, at vi igen kvalificerer os til oprykningsspillet og så ikke har noget at spille for. Det giver ingen mening for spillerne,« siger fodboldformanden, der mener, at Vorup FB står et godt sted for tiden.

Både med de sportslige faciliteter, der efterhånden er på Ulvehøj, og det setup af mennesker, der er omkring klubben. Vorup FB ansatte for et par år siden Jonas Mogensen som sportschef, og der er løbende oprustet på den administrative side i hele Vorup FB.

»Vi har fået flere trænere ind, og har bredt bestyrelsen ud og oplever stor sponsorinteresse. Vores projekt hænger ikke på to-tre personer, vi har forberedt os på fremtiden. For vi ved godt, at det går op og ned i fodboldklubber som vores, medlemstilvæksten fortsætter jo ikke i al evighed,« siger Thomas Ankersen.

Guleroden mangler

Et indledende møde mellem moderklubberne endte med, at ingen formelt støttede Vorup-forslaget.

»Jeg havde ikke regnet med stående ovationer,« siger Thomas Ankersen. »Men vi mener oprigtigt, at tanken om en klub, der kan holde på Randers-talenter, der ikke får chancen på øverste niveau, burde være vigtig for fodbolden i Randers. Lige nu sender vi dem til Aarhus, Skive og Hobro.«

Indtil videre fortsætter klubben i Danmarksserien med målet om at holde talentpuljen i Randers.

»Der skal altid være en gulerod – ellers søger spillerne væk. Vi håber stadig, at næste gulerod ligger ved os, ikke i en anden by,« siger Thomas Ankersen.

Hvad kan moderklubbernes forbehold være?

Med til historien hører også, at Helsted Fremad IF ikke er en del af moderklubsamarbejdet. Så en del af moderklubbernes frygt for større dominans fra en lokal fodboldklub, er tilstede i forvejen.

Her spiller herreførsteholdet i serie 1, hvilket er syv rækker fra Superligaen. Så de grønne fra Helsted kunne rykke op gennem rækkerne, hvis ambitionerne, pengene og de sportslige rammer var helt på plads.

Men netop Helsted har i årevis sukket efter flere baner, da klubben er presset af deres succes med stor tilgang i ungdomsrækkerne.

Magtbalancen kan rykke

Der er masser af gode grunde til, at de andre moderklubber og Randers FC ikke har lyst til, at Vorup FB træder ud af moderklubsamarbejdet.

Hornbæk SF spiller i øjeblikket i Jyllandsserien, mens både Randers Freja, Dronningborg og Kristrup har et hold i serie 1.

For magtbalancen kan rykke sig. Vorup FB kan hurtigt blive »nr. 2-klubben« i Randers og overhale de øvrige moderklubber sportsligt. Det vil forrykke den interne hierarkifølelse, som i årevis har hvilet på, at alle moderklubber har “været lige gode – eller lige ringe”.

Især i traditionsklubben Randers Freja, der leverer licensen til, at overbygningen Randers FC kan spille i Superligaen, kan det være svært at overvære, hvis den sydlige klub Vorup FB overhaler de blå og hvidstribede på Viborgvej.

Det handler om penge

Og så er der frygten for manglende indtægter. Sponsor- og pengestrømmen kan skifte. Lokale virksomheder kan finde Vorup-projektet mere attraktivt end Randers FC’s talentsetup og dermed flytte støttekroner.

Randers FC risikerer færre indtægter, fordi der ville være to projekter at bakke op om.

Alt tyder på, at Randers FC ikke bliver solgt til udenlandske investorer, som der ellers var forhåbninger om i slutningen af 2024. Hvis plan B, der indebærer højere lokalt ejerskab, sættes i gang, kræver det masser af lokale sponsorer. Flere end i dag.

Frivillige kræfter ville også forsvinde fra Randers FC. Som moderklub leverer Vorup FB frivillige især til VIP-afdelingen på stadion under Superliga-kampene.

Hvis Vorup FB ikke længere skal bemande stadionopgaver, mister superligaklubben både hænder og den indtægt, klubbens frivillige producerer til kampene. Det samme gør Vorup FB. Man må formode, at andre frivillige fra de fem moderklubber ville skulle træde til. Men frivillige hænger ikke på træerne.

Spillerflugten kan også vende retning. De “næstbedste” eller ”næst-næstbedste” talenter kan vælge Vorup FB fremfor at pendle til Aarhus og nordpå, hvilket dræner de øvrige Randers-klubber for kvalitet og breder den nye divisionssatsning ud på bekostning af fællesskabet.

Sammenholdet i moderklubcirklen udfordres. Modellen har hidtil hvilet på princippet “én for alle, alle for én”. Hvis én klub går solo, kan flere følge trop, og så risikerer hele moderklubkonstruktionen at smuldre.

De næste dage vil vise, hvordan fodbolden ser ud i Randers i fremtiden.