Fortsæt til indhold

Covid-19 udsatte jubilæet: Nu fejrer fodboldklub 30 års jubilæum

Fodboldfællesskab fejrer 30 år med fest og kampe. Aastrup IF Fodbold markerer jubilæet med en dag fyldt med aktiviteter og nye initiativer.

Sport

Lørdag 16. august markerer Aastrup IF, at det er 30 år siden, fodboldsamarbejdet Aastrup-Hammelev Fodbold så dagens lys.

Det sker med fodboldkampe på Åstrup Stadion og festivitas.

Meget har ændret sig i de 30 år siden 1995, hvor klubsamarbejdet blev iværksat for at imødegå den øgede konkurrence, som fodbolden havde fået.

Hammelev var stærke på seniorsiden, mens Aastrup havde gang i ungdomsarbejdet, og samlet kunne de stille stærkt op i flere rækker.

Helt problemfrit har det sikkert ikke været, og nutidens faldende årgange og endnu større konkurrence har sat sit præg på fodbolden i Aastrup og ikke mindst Hammelev.

Egentlig skulle man tro, at det var nærliggende at markere et 25-års jubilæum, men da covid-19 satte sine spor i 2020, blev det lagt til side. Men i år skal det være.

Antallet af små fødder er atter i vækst hos jubilaren. Foto: Aastrup IF

Fodbold og fest

Det bliver en dag med fodbold fra kl. 10.00-16.00 efterfulgt af god dansk hygge.

Med fodboldudvalget og herunder formand for fodboldudvalget Johnny H. Christensen i spidsen er der arrangeret hjemmekampe for klubbens to herrehold.

Klubbens næste nye dameseniorhold lægger an til en trænings-/hyggekamp mod AC Norddjurs. Klubbens U11-hold får sin debut i 8:8 i en kamp mod Spentrup, og endelig stiller klubbens yngste op til venskabsstævner for deres årgange.

Der er sørget for, at alle deltagere får lidt med hjem fra dagen.

En dag med fodbold ville være fint, men hvorfor ikke krydre det med hoppeborg, pølsevogn, kolde fadøl, kaffebil og ikke mindst en række sjove fodboldlignende aktiviteter.

På dagen kan man prøve: fodboldgolf, fodboldkongespil, fodboldtennis, fodboldkroket, fodbolddart – det er svært at undgå den lille runde på dagen.

Nye faciliteter

Tiden står ikke stille i Aastrup.

»Med et stadion, der tilskuermæssigt har set bedre dage, er det tid til at investere i nye faciliteter – det gør klubben nu, så kom forbi og hør mere om klubbens planer. Og tag plads i de midlertidige pallemøbler, der i øjeblikket udgør tribunen på klubbens stadion. Kig forbi til en hyggelig dag – alle er velkomne,« lyder det fra Johnny H. Christensen, formand for fodboldudvalget.

»Vi har arbejdet hårdt på at få denne dag til at blive en succes. Det er vigtigt for os at fejre vores historie og samtidig se fremad mod nye muligheder for klubben.«

Johnny H. Christensen tilføjer: »Vi er stolte af vores historie og de mange år, vi har været en del af lokalsamfundet. Denne fejring er ikke kun for klubben, men for alle, der har været en del af vores rejse.«

Gode minder

Kim Busse er en af de mange trænere, der har været med til præge både ungdoms- og seniorfodbold i Aastrup IF i de 30 år. Arkivfoto

Aastrup IF var helt fremme på beatet i slutningen af 1990’erne og til langt fremme i nullerne.

En ny udstykning tæt på idrætsanlægget på Mellemstrupvej fik børnefamilierne til at flytte til området.

En hær af dygtige engagerede ungdomstrænere sørgede for at byde børn og unge, primært drenge, velkommen og lære dem at spille fodbold på højt niveau.

Klubbens bedste ungdomshold stod der ry om i denne periode, og det blev til flere meriterende sejre og jyske mesterskaber.

Noget, der ikke gik storklubbernes næse forbi, og flere af de unge kom da også til at spille på endnu højere plan end Aastrup kunne tilbyde.

Siden blev børnefamiliekvarteret til et sølvbryllupskvarter, og det påvirkede medlemstallet i fodboldafdelingen, som i dag arbejder hårdt på at få genskabt en ungdomsafdeling med de forhindringer, der nu er i fodbolden.

Børn og unge skal der mere til at fastholde og glædes sammen med, end det var tilfældet for blot 15-20 år siden.

Johnny H. Christensen reflekterer: »Vi har haft vores op- og nedture, men det er fællesskabet og passionen for fodbolden, der har holdt os sammen. Vi ser frem til at skabe nye minder og fortsætte vores arbejde med at udvikle klubben.«

»Selvom vi har mødt udfordringer, har vi altid haft en stærk kerne af dedikerede medlemmer og frivillige, der har arbejdet utrætteligt for at holde klubben i gang. Det er deres indsats, vi fejrer til jubilæet.«

Et livsværk

Første gang skriverkarlen hos Din Avis Norddjurs mødte Aastrup IF på en fodboldbane var tilbage i starten af 1970’erne.

Skriverkarlens hold skulle møde Åstrup IF på Hammelev Stadion. På daværende tidspunkt var der kun en fodboldbane her, og omklædningen foregik på loftet i forsamlingshuset.

Hold kæft, hvor vi overforkælede gæstende snothvalpe rynkede på næsen over manglende brusekabine og fine bænke til vores civile tøj. Hvad var dog det for et u-land, vi var kommet til?

Da vi senere så banens beskaffenhed, grinede vi hånligt og overbærende. Vi vandt godt nok 8-1, men det, der står tilbage i hukommelsen, er en ung træner ’Jøsse’ uden fine fornemmelser, der bød os velkommen med et smil, viste os til rette, måske var han endog også selv dommer tillige med, at han varetog ansvaret for sit eget hold, og bagefter havde overskud til at rose os for vores indsats, vi utaknemmelige skarn.

’Jøsse’, der lyder det borgerlige navn Jørgen Kildal Josefsen, var endnu sin vorden som idrætsleder dengang. Siden blev han et ikon i Aastrup IF, som overhalede de fleste idrætsledere med flere længder med sine visioner, evne til at samle og arbejdsiver.

Det er om nogen ham, der har stået i spidsen for en idrætsforening, der i samlet flok kan fejre 60-års jubilæum senere i 2025.