Lokale drenge sikrer to EM-guldmedaljer til Danmark
Hele to guldmedaljer kom der med hjem i bagagen, da det danske juniorlandshold i fodtennis for nylig var til EM. På holdet var blandt andet fire drenge fra Assentoft.
For første gang nogensinde har Danmark hjembragt EM-guld i fodtennis, og det endda to gange.
Det danske landsholds juniorer har skrevet historie ved slutrunden i Ungarn, som netop er afholdt, og i centrum står fire lokale drenge fra Assentoft: Emil Pedersen, Marcus Møller samt tvillingerne Marius og Gustav Birch Præst.
Det fremgår af en pressemeddelelse.
De talentfulde unge har endnu engang bragt stolthed til Kronjylland, efter de for fjerde slutrunde i træk er blevet udtaget til det danske juniorlandshold. Ved årets EM sikrede de sig guld i både junior double og junior triple, og cementerede dermed deres status som nogle af Europas bedste unge fodtennisspillere.
Det er ikke første gang, drengene har gjort sig bemærket internationalt. Allerede i 2024 hjemtog de både sølv og bronze, men i år kulminerede flere års målrettet træning og taktisk finpudsning med det ultimative resultat: to EM-guldmedaljer.
Men succesen stopper ikke her.
Grundet sene skader i truppen fik de fire også mulighed for at prøve kræfter med både U21-mix og seniorrækken, hvor de imponerede med deres tekniske færdigheder og kampgejst. Ifølge landstrænerne Morten Petersen og Anna Alsing Friberg lover det godt for fremtiden.
»De her drenge har et helt særligt talent og de viser stærk vilje og stort engagement, der er med til at løfte hele holdet. Fremtiden for dansk fodtennis ser lys ud,« siger landstrænerne.