AGF-fans omringet af politi i Polen: »Vi føler os trygge, men det er vildt, at det er nødvendigt«
Det lokale politi i Poznań er talstærkt til stede, hvor AGF-fans befinder sig, lyder det fra en AGF-fan, der er rejst til den polske by.
Godt 2.000 AGF-fans har indtaget den polske by Poznań inden skæbnekampen onsdag aften, hvor AGF skal forsøge at spille sig videre til næste runde i kvalifikationen til Champions League.
Det har fået det polske politi til at rette opmærksomheden mod de steder, hvor de aarhusianske fans befinder sig, fortæller AGF-fan Rasmus Lykke Therkelsen:
»Vi kan godt mærke, at der er en del politi til at passe på os.«
Sammen med tre medfans er han draget til Poznań. Efter en 12 timer lang køretur fra Aarhus ankom de tirsdag aften til den polske by, hvor de sluttede sig til en større mængde AGF-fans på et torv i den gamle bydel. Her blev der hygget med øl og sunget forskellige slagsange, imens politiet var talstærkt til stede.
»Jeg tror, jeg talte otte politibiler, som holdt i en hestesko på torvet for at omringe os. Vi føler os trygge, men det er vildt, at det er nødvendigt med så meget politi,« fortæller Rasmus Lykke Therkelsen.
Venter med at bekende kulør
Politiopbuddet hænger nok sammen med, at Polen har en kedelig historik med hooligans, og i den forgangne uge var AGF da også ude at advare fans mod at iføre sig klubmerchandise på gaden i Poznań. Simpelthen for at undgå ubehagelige episoder med polske fans.
En opfordring, som Rasmus Lykke Therkelsen og hans kammerater har taget til sig.
»Vi lader være med at gå rundt alene og viser ikke vores AGF-trøjer, før vi er inde på stadion, så vi ikke risikerer et eller andet,« lyder det fra den medrejsende AGF-fan, som sammen med sine kammerater bruger tiden inden kampen til at gå på opdagelse i Poznańs seværdigheder.
»Her går vi også rundt i civilt tøj,« tilføjer han.
Det er onsdag aften klokken 19, at kampen mellem Lech Poznań og AGF bliver fløjtet i gang. Det polske hold vandt det første opgør i Randers med 4-1, hvilket betyder, at AGF skal vinde med mindst fire mål for at gå videre til næste kvalifikationsrunde til Champions League.
læser
Direkte fra Tour de France til gadeløb i Hadsten
lige nu