Sportschef ramt af blodprop i hjertet
Sportschefen i Brabrand-klubben Vatanspor blev lørdag ramt af en blodprop.
Osman Eroglu, der er sportchef i Brabrand-klubben, blev lørdag ramt af en blodprop i hjertet.
Det skriver han i et opslag på klubbens Facebook-side. hvor han samtidig takker for de mange hilsner og den opbakning, han har modtaget.
»Man tror altid, at sådan noget rammer andre, indtil man selv står midt i det. Pludselig bliver det meget tydeligt, hvor dyrebart livet er, og hvor meget menneskene omkring os betyder.«
Osman Eroglu fortæller, at han nu skal have ro og hvile og bruge tid sammen med sin familie, mens han langsomt genvinder kræfterne.
Sygdommen kommer på et tidspunkt, hvor Vatanspor står foran afslutningen på sæsonen. Holdet har endnu én eller to vigtige kampe tilbage, og sportschefen er ked af ikke at kunne være til stede som sædvanligt.
»Det gør ondt ikke at kunne være der for dem, som jeg plejer, men mit hjerte er med dem og med Vatanspor. Jeg håber, I vil stå bag dem og give dem al den opbakning, I kan.«
Sportschefen slutter sit opslag med at takke for den store opbakning.
Her ville vi gerne have vist mere indhold
For at vise dette indhold fra Facebook skal vi bruge dit samtykke til at anvende cookies.
Det giver du ved at klikke på knappen nedenfor og derefter vælge “Tillad alle”.
Du kan også gå videre til Facebook.
læser
lige nu