Fortsæt til indhold

Brabrand IF slår endnu et superligahold og er klar til kvartfinalen

Med en sejr på 1-0 over AC Horsens efter forlænget spilletid er Brabrand IF klar til kvartfinalen i pokalturneringen.

Sport

Brabrand Stadion er et ganske farligt sted at spille for superligahold.

For selv om hjemmeholdet Brabrand IF til daglig har en tilværelse i 2. division, så har det for vane at slå holdene fra den bedste række, når de kommer på besøg i pokalturneringen.

Det var også tilfældet onsdag eftermiddag, hvor Brabrand IF tog imod AC Horsens i ottendedelsfinalen. Da den ordinære tid endte uden scoringer, lykkedes det aarhusianerne at sikre en 1-0-sejr i den forlængede spilletid.

Brabrand Stadion var godt besøgt onsdag eftermiddag, hvor hjemmeholdet overraskende slog AC Horsens ud af pokalturneringen. Dermed er Brabrand IF klar til kvartfinalen. Foto: Louise Nyvang Burmeister

Målet blev sat ind af indskiftede Mikkel Frandsen, der i det femte minut af den forlængede spilletid flugtede et veltempereret indlæg fra Elias Astola i kassen.

Kort før den forlængede spilletid var ovre, blev Brabrand IF reduceret til ti spillere, da Rasmus Juul fik sit andet gule kort. Det lykkedes dog ikke AC Horsens at udnytte den fordel, og dermed er Brabrand IF nu klar til kvartfinalen. Det er desuden fjerde gang på blot to år, at klubben slår et superligahold ud af pokalturneringen. I 2024 blev Brabrand endestationen for Randers FC og FC Nordsjælland. I år sendte aarhusianerne Viborg FF ud i forrige runde.

Lodtrækning til kvartfinalerne finder sted torsdag 29. oktober.Første kvartfinale skal spilles i tidsrummet 1.-3. december, mens der er returkamp den 12. eller 13. december.