Kombardo! Museum rykker ind i det gamle Molslinje lokale, Pier3
Havneudvidelsen er bare den nyeste udvikling i Aarhus Havn. Historien bag Aarhus' udgangspunkt vil Aarhus Søfartsmuseum udlægge.
Fra krigshavn til handelshavn og nu til industrihavn. Aarhus’ havne historie bliver snart kortlagt i det nye søfartsmuseum, som snart slår dørene op.
»Havnen er hele byens udgangspunkt,« siger Annette Damgaard Hansen, formand for Aarhus Søfarts Museum.
Hun understreger, at netop fordi byen er bygget op omkring havnen, så er det vigtigt, at Aarhus husker sin historie med skibsproduktion og handel.
Siden år 770 er skibe sejlet ud ad Aarhus bugt. Den gang var det et andet formål, som skibene sejlede afsted med, nemlig at plyndre og bekrige - i dag fyldes havnen med containere fra hele verden og byen med turister fra krydstogtskibe.
Museets daglige leder, Hans Schmidt-Nielsen, fortæller, at aarhusianerne kan se frem til at opleve interiøret fra den ældste skibsproviantør i Aarhus, Sophus Johnsen og Co. Samtidig vil der være udstillinger omkring sejlbåde, skibskonstruktion og andre historiske skibe og relaterede bygninger.
»Vi vil gøre Aarhus mere interessant for aarhusianerne. Især i en tid, hvor der er så meget forandring med havnen,« siger Hans Schmidt-Nielsen.
Åbningsdagen er endnu ikke sat, men når bestyrelsen mødes den 20. oktober, så kommer der en dato påpeger Annette Damgaard Hansen.
»Det varer ikke så længe,« svarer formanden, da hun bliver spurgt ind til åbningsdatoen.
Selvom Lodshuset ikke er i bedste stand efter sidste års isvinter, så forholder museumsformanden sig sikker på, at det ikke bliver et problem for museets åbning.
Det er derfor, at Aarhus Søfartsmuseum først åbner i nogle skibscontainere, og senere rykker ind i Lodshuset.