Østjysk teenager kan opleves i Aarhus som dronning Margrethe i ny musical
Silje Ruby har siden maj været på lidt af en dannelsesrejse. Nu skal den uimponerede teenager spille en ung dronning Margrethe.
Hun er rimelig sej, 15-årige Silje Ruby.
Teenageren fra Skanderborg spiller en purung dronning Margrethe i Musicalen Margrethe, der netop nu kan opleves i Musikhuset i Aarhus. 12 gange skal Silje spille Daisy, der forguder sin far og som trettenårig får at vide, at hun skal arve tronen.
Det er første gang, Silje Ruby medvirker i en musical, og historien om, hvordan hun fik rollen, fortæller lidt om, at Silje er en pige, der på egen hånd kan få ting til at ske.
Løbet er således kørt, da Silje en sen aftentime falder over et facebook-opslag om, at Mikkel Rønnow Musicals afholder auditions til rollen som unge dronning Margrethe. Tidsfristen for at tilmelde sig er overskredet.
»Men det skal ikke stoppe mig, tænker jeg, og så begynder jeg at sende mails til nogle, jeg kan se har med musicalen at gøre,« siger hun.
”Oh my good!”
Strategien bærer frugt. Få dage senere bliver hun kontaktet af musicalens producent, Mikkel Rønnow, der først beder hende sende en video, hvor hun synger »Jeg ved en lærkerede«, og siden en video, hvor hun læser starten af et eventyr op.
Inden længe befinder Silje sig til en solo-audition på Folketeatret ved Nørrebro Station i København.
Nu har jeg fået rollen. Så tror de på, jeg kan, og så skal jeg også selv tro på, at jeg kan.Silje Isabel Ruby Pedersen
»Hun tog til København alene, den selvstændige dame slår til igen, og så ringede Mikkel dagen efter og sagde, at hun havde fået rollen,« fortæller Siljes mor, designer Anline Ruby.
Da opkaldet kommer, er Silje lige kommet hjem fra skole. Hun sidder i køkkenet med sin mor.
»Da han siger, at jeg har fået rollen, hopper jeg op af stolen. Jeg bliver sygt glad og tænker ”oh my good!” Det er lidt sejt at overgå 400 piger uden selv at have været til den oprindelige audition,« siger Silje Ruby.
I lære
Prøverne til musicalen startede 1. maj, og det er ikke uden sommerfugle i maven, 14-årige Silje, der bor »ude på landet« mellem Alken og Fuldbro Mølle, i de seneste måneder har stået foran nogle af landets bedste skuespillere.
»Det er ikke noget, man siger, men jeg er mega star struck, når jeg står foran dem. Ulla Henningsen har været med i Matador, og er sådan en, man ser op til. Hun er sådan et stort idol, at man bliver helt ”wow”, men hun er så sød,« siger Silje Ruby og fortsætter:
»Alle behandler alle godt, og jeg har følt en vild stor opbakning fra alle de andre skuespillere. Hvis der er noget, man synes er svært, er de der altid. Vi har opbygget et rigtig godt bånd sammen på kort tid.«
Med undtagelse af at have deltaget i en sommerskole på Aarhus Teater, havde Silje ingen erfaring med skuespil, da hun fik rollen i Musicalen Margrethe. Hun fik den dog ikke uden at være, i hvert fald delvist, kvalificeret. Silje har modtaget privatundervisning i opera og har blandt andet sunget i kirkekoret i Skanderborg. Hun er datter af en filmproducer og medvirkede første gang i en reklamefilm som syvårig. Som model i bureauet Smash Agency er hun vant til at stå foran mange mennesker.
»Jeg er ikke typen, der bliver nervøs. Jeg er meget socialt anlagt, og jeg har ingen problemer med at tale med fremmede mennesker. Det gør mig ingenting,« siger hun.
Visdom, ynde
Hvordan har du det med at spille selveste dronning Margrethe?
»Det er en stor ære, og det er meget stort at få lov at portrættere dronningen som ung. Rollen er så kæk og sød. Man kan ikke andet end at elske Daisy. Det er en lille smule nervepirrende, men karakteren er virkelig skrevet godt, og jeg nyder det virkelig. Jeg føler mig meget sikker i al det, jeg skal, men der er meget spænding på for tiden.«
Hvis jeg siger dronning Margrethe, hvad siger du så?
»Danmark. Det er det første, jeg tænker på. Jeg tænker visdom og ynde. Og så taler hun perfekt rigsdansk. Det tænker jeg meget på.«
Vil du gerne være skuespiller, når du bliver voksen?
»Skuespil er så fedt, og det har altid været en drøm i baghovedet. Men skuespillerbranchen er en hård branche at være i, og det er ikke alle, der klarer den. Der er nogle måneder, hvor man ikke har noget arbejde, og det kan godt skræmme mig lidt. Jeg vil meget gerne have en sikker indtjening, og så kan skuespil måske være noget, jeg gør ved siden af.«
Grønne grise
Anline Ruby er imponeret over sin datters tilgang til at deltage i Musicalen Margrethe.
»Jeg vil ikke kunne håndtere det så godt, som hun gør, men hun tager tingene nedefra og op. Hun tager det meget easy. Hun har en meget nonchalant holdning til det. Jeg havde været ved at lave grønne grise,« siger hun.
Anline Ruby beskriver sin datter som »fantastisk,« »arbejdsom« og »selvstændig.«
»Hun er også teenager med alle de dejlige ting, der følger med den fest, og hun kan godt være træls om morgenen« siger hun.
Silje, tror du den unge Margrethe var træls om morgenen?
»Jeg tror faktisk ikke, hun var god til at stå op om morgenen. Jeg tror, hun blev vækket tidligt, og så skulle hun op, men det var ikke af egen fri vilje.«
Det er ikke utænkeligt, at Silje kommer til at spille dronning Margrethe foran den ægte vare. Musicalen Margrethe vises under Aarhus Festuge, som dronning Margrethe er protektor for, og regenten har meldt sin ankomst til byen.