Mærsk dropper direkte Asien-rute til Aarhus
Aarhus Havn mener ikke, at nye Mærsk-planer ændrer på behovet for en havneudvidelse
Det er slut med store såkaldte mainline-skibe direkte mellem Asien og Aarhus. I hvert fald for den danske rederikæmpe Mærsks vedkommende.
Det fremgår af en opdatering på Mærsks hjemmeside.
Mærsk, der med APM Terminals er den største operatør på Aarhus Havn, dropper den direkte rute og vil fremover have Asien-anløb i Bremerhaven i Tyskland.
Derfra vil de containere, der skal videre til Aarhus, blive omlastet til mindre shuttle-skibe, som vil sejle i pendulfart og videretransportere lasten.
Ifølge Mærsk vil ændringen medføre en tidsbesparelse i leveringen på mellem to dage og en uge for kunderne.
»Vi har en målsætning om en pålidelighed på over 90 pct., når det nye netværk er fuldt indfaset. Når mainlinerne ikke længere anløber Aarhus, Gøteborg og Gdansk fra 2025 vil disse terminaler i stedet blive betjent af mainliner-forlængelser via en dedikeret shuttle-service. Disse shuttles vil være gearet til at håndtere den voksende efterspørgsel fra vores kunder. Godstransporten mellem Aarhus og Kina, samt også andre lokationer i Asien og Mellemøsten, vil i mange tilfælde blive hurtigere end de er i dag,« skriver Mærsks pressetjeneste.
Det danske rederi oplyser til Din Avis Aarhus, at man fortsat forventer en fremtidig vækst i godstransporten, og at den logistikmæssige ændring ikke vil medføre færre containere til Aarhus.
Hos Aarhus Havn hilser man i et mailsvar til avisen Mærsks planer velkomne.
»Der sker løbende ændringer i rederiernes samarbejder og ruteplaner, så det er ikke nyt for os. Vi ser positivt på Mærsks nye ruteplaner og betragter det sådan set som en styrkelse af Aarhus Havn som Danmarks største og vigtigste erhvervshavn. For formålet med de nye ruteplaner er blandt andet at imødekomme stigende efterspørgsel i Aarhus og sikre hurtigere og mere pålidelig godstransport mellem Aarhus og Asien, som er til gavn for dansk erhvervsliv,« udtaler havnedirektør Thomas Haber Borch.
Havn: Stadig udvidelsesbehov
Rederikæmpen var som havnens største kunde og operatør en central del af debatten om udvidelsen af Aarhus Havn.
Selv deltog Mærsk praktisk talt ikke i debatten, men rederiets høringssvar fik en del opmærksomhed, idet det af mange blev opfattet som lidt flagrende.
Godt nok bakkede Mærsk på skrift op om udvidelsen, men nogen fuldtonet og entydig opbakning var der ikke ligefrem tale om, og det fik flere kritikere af udvidelsen til at spekulere i, om rederiets fremtidige engagement og behov for containerplads egentlig ville være så stort, som det fremstod.
Nærværende avis kunne også afsløre, at der meget pludseligt blev afholdt hastemøder mellem Mærsk-toppen, borgmesteren og Aarhus Havn kort før høringsperiodens udløb.
Men nyheden om, at Mærsk ikke længere vil anløbe med mainlinere fra Asien, ændrer intet i forhold til forudsætningerne for havneudvidelsen, mener Aarhus Havn.
»Mærsks nye ruteplaner ændrer ikke noget i forhold til behovet for en havneudvidelse. Behovet for kapacitet og kajnær areal er fortsat stort og afgørende i forhold til den fremtidige forsyning til og fra Danmark. Med de nye ruteplaner forventer vi ikke, at antallet af containere eller godsmængderne i Aarhus vil falde. Tværtimod forventer vi flere skibsanløb, og vi oplever generelt en stor interesse for containergods i Aarhus. Man skal i den sammenhæng huske, at der er flere containerrederier, der opererer i Aarhus,« lyder det fra Thomas Haber Borch.
Det er planen, at Mærsks ændringer gennemføres fra februar 2025.