Placering af solceller kræver gennemtænkte planer
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.
Forleden var der indkaldt til borgermøde om lokal placering af en solcellepark på Rye Nørreskov. Lodsejeren fremlagde planerne med en størrelse på 72 ha og skitser med placeringen. De lokale udtrykte hhv. bekymring og støtte for projektet, som kan være særdeles problematisk at få gennemført, som det er fremlagt nu. Der er mange hensyn at tage i forhold til eksempelvis kirke-beskyttelseslinjer, natur og placering i skovområder.
Som projektet ser ud nu, kan jeg ikke støtte det. Der må ske en nødvendig tilretning af projektet, så det fremstår mere skånsomt for omgivelserne og kan passe ind med de lokale forhold. Vi må se på det, når der foreligger et konkret projekt.
Jeg synes, at det er rigtig godt, at udvalget fra byrådet får kaldt sammen til en for høring, så vi får lejlighed til at høre de lokale ytre sig om placeringer af solcelleparkerne. Det er nødvendigt for, at politikkerne kan blive klogere på, hvordan der kan lægges en plan for placering af fremtidige solcelleanlæg. Det skal ses i sammenhæng med den plan, der er for indmelding af solcelleprojekter, hvor der er deadline i det nye år.
Der må ske en nødvendig tilretning af projektet, så det fremstår mere skånsomt for omgivelserne og kan passe ind med de lokale forhold. Vi må se på det, når der foreligger et konkret projekt.Steffen Gram Lauridsen
Jeg synes, det er på høje tid, at vi tager hul på drøftelserne omkring solceller. P.t. er prisen på el på himmelflugt, så det er nødvendig med alle tiltag, der kan øge produktionen af vedvarende og grøn energi.
Fortiden har vist, at det er svært at få placeret vindmøller i kommunen. Vindforholdene er ikke optimale i kommunen og det har samtidig været svært at finde egnede placeringer, som ikke gav for mange nabo-gener. Derfor er vi nødt til at finde alternative løsninger, og her spiller solcellerne en stor rolle. Ideen med placering af solceller på bygninger er rigtig god, den skal vi benytte, men den samlede produktion herfra, kan slet ikke dække vores behov i kommunen! Vi kan efter min bedste overbevisning ikke komme uden om at anlægge større solcelle-anlæg. Placering af solceller på offentlige bygninger er ikke lovlige p.t.
For høringen i Rye Nørreskov gjorde det tydeligt for mig, at emnet er både følsomt og kompliceret. Derfor vil jeg kæmpe for, at Byrådet laver nogle overordnede gennemtænkte retningslinier – en plan for hele kommunen – før man går videre med sagsbehandlingen af de konkrete projekter.
Jeg må konkludere, at solceller kan komme på tale lokalt, hvis man forstår at tilpasse projekter til de lokale forhold og hensyn.