Fortsæt til indhold

Nej tak til Nabogo – men lad os kigge på Uber i stedet

Debat
Simon Buus OlsenByrådsmedlem og formand for Landsbyrådet i Favrskov (V) Bøgehaven 8370 Hadsten

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Ikke bare Favrskov, men hele Danmark er belagt med mange landdistrikter, hvor den offentlige transport ofte er en mangelvare, og hvor begrænsede transportmuligheder er udfordringer, der påvirker vores lokalbefolkning på deres mobilitet og muligheder.

Lad os nu blot sige det som det er, den kollektive trafik i yderområderne/landdistrikterne, er næppe det der står øverst på prioriteringslisten, når budgetterne bliver pressede i såvel stat, som region og kommune.

Hvornår er der sidst blevet øget på budgetterne på den kollektive trafik, af egen fri vilje? Når valget står mellem en værdig ældrepleje, pædagoger nok i daginstitutionerne, og over til bedre kollektiv trafik for relativt få i forhold til de to nævnte alternativer, så forstår jeg godt at man prioriterer ældrepleje eller vores børn. Det tror jeg egentligt de fleste andre også ville.

Men så er vi nødt til at tænke alternativt, for at kunne øge mobiliteten og mulighederne i vores landdistrikter. Her kunne Nabogo, som blev genbehandlet på seneste Teknik- & Miljøudvalgsmøde, være en mulighed, for at skabe et samarbejde med.

Lad os nu blot sige det som det er, den kollektive trafik i yderområderne/landdistrikterne, er næppe det der står øverst på prioriteringslisten, når budgetterne bliver pressede i såvel stat, som region og kommune.

Men den pakke vi blev præsenteret for i byrådet, mener jeg ikke personligt, var 500.000 kr. værd i disse år, hvor vi bliver overordentligt pressede på budgetterne. Så det blev også et forventet pænt nej tak fra udvalget. Det ændrer dog ikke på at vi har udfordringer med mobiliteten i vores landdistrikter i Favrskov, såvel som mange andre dele af Danmark.

Næsten 90 procent af vores taxaer i Favrskov er forsvundet, som ellers var et brugbart alternativ. Men taxaerne har også udfordringer med at få skabt en forretning på at køre i landdistrikterne, hvilket også ses ved at det blot er i København at antallet af taxaer er steget i samme periode som vi i Favrskov har mistet så stor en andel.

Alternativet kunne være at give Uber-lignende tjenester mulighed for at operere i vores landdistrikter rundt i Danmark, på en forsøgsordning til en start. En af de store fordele ved for eksempel Uber, er dens fleksibilitet. Ved at indføre Uber i landdistrikterne vil det give folk mulighed for at finde en pålidelig og nem transportløsning, når de har brug for det, uanset tidspunkt og deres placering.

Det vil specielt være en fordel for vores ældre borgere eller dem uden kørekort, der kan have svært ved at få adgang til transportmidler i vores yderområder. Det kunne f.eks. være når man skal til svømning, strikke-café, handle og så videre.

Det vil også være med til at skabe indtjeningsmuligheder for folk i yderområderne. Mange landdistrikter lider under mangel på jobmuligheder, og en stor fraflytning af de yngre generationer. Her er en mulighed for at tjene lidt ved siden af sin uddannelse, eller ved siden af sit normale arbejde.

Det kan også være med til at sikre attraktiviteten i at bo i en landsby eller i et landdistriktsområde, hvor man ofte er nødsaget til at have to biler, men måske så kunne nøjes med 1 i stedet, men fortsat have en god mobilitet.

Mobilitet er vigtig for at styrke vores landdistrikter i hele landet, men krone brugt pr. borger der benytter det, er simpelthen for dyr, hvis man kigger på kollektiv trafik i mere gængs forstand. Derfor er dette en måde at sikre mobiliteten, uden det behøves koste på ældreplejen, daginstitutioner og lignende ting.

Det er naturligvis ikke noget vi kan gøre i Favrskov, det kræver at man på Christiansborg vil skabe muligheden for at Uber og lignende aktører, kan operere i landdistrikterne. Derfor har jeg også kontaktet såvel Transportminister Thomas Danielsen og Minister for landdistrikter Louise Schack Elholm, for at opfordre dem til at kigge på en sådan løsning.