Fortsæt til indhold

Nu går hoteller og campingpladser i samlet flok imod kæmpe anlæg på Djursland

En lang række turistaktører slår fast, at et biogasanlæg ved Djurs Sommerland er uforeneligt med kommunens mål om flere overnattende turister

Debat
Bjarne Nielsen, Camp Djursland m.fl.

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

30 pct. af gæsterne i Djurs Sommerland overnatter i forbindelse med et besøg i parken, og gennem de seneste mange år, hvor besøgstallet i Djurs Sommerland bare er steget og steget, har det betydet vækst inden for camping- og hotelerhvervet på Djursland, som vi har en forventning om vil fortsætte i takt med, at der er planlagt endnu flere investeringer i Djurs Sommerland i de kommende år, som vi forventer vil bidrage yderligere til vækst og beskæftigelse i vores erhverv.

Med tæt på 900.000 gæster om året, leverer Djurs Sommerland en stor del af grundlaget for de ca. 3.900 årsværk, der i dag er beskæftiget med turisme på Djursland.

Det er derfor naturligvis med meget stor bekymring, vi følger debatten om at placere et af Danmarks største biogasanlæg meget tæt på Djurs Sommerland, Danmarks femtestørste turistattraktion samt en række overnatningsfaciliteter i området.

Det er vores grundlæggende opfattelse, at planerne om biogasanlægget er i konflikt med den fortsatte udvikling af turismen på Djursland, som vi troede, der var bred enighed om

Det er vores grundlæggende opfattelse, at planerne om biogasanlægget er i konflikt med den fortsatte udvikling af turismen på Djursland, som vi troede, der var bred enighed om.

Er det foreneligt med etablering af et meget stort biogasanlæg kun 1,2 km. væk? Nej, afgjort ikke. Biogasanlægget vil efter planerne årligt skulle modtage 800.000 tons gylle og andre materialer til produktion af biogas, og al erfaring viser, at uanset om man anvender den nyeste teknologi, så kan væsentlige lugtgener ikke undgås. Med den sædvanlige vindretning vil lugten gå fra biogasanlægget og direkte over til Djurs Sommerland.

Bjarne Nielsen, Camp Djursland, og andre turistaktører på Djursland afviser den potentielle placering fior et biogasanlæg på Hovedvej 16. Arkivfoto

Erfaringerne fra andre dele af landet taler deres tydelige sprog: Hvis man som besøgende i området en gang har haft en meget negativ oplevelse med dårlig lugt, så vil tilbøjeligheden til at vende tilbage være mindre, og der er stor risiko for, at dårlige oplevelser forplanter sig som ringe i vandet til familie og øvrige netværk.

Men lugtgener er ikke det eneste problem: Den voldsomme trafikbelastning fra transporter til og fra anlægget, som efter planerne også ligger midt i højsæsonen, kan ikke undgå at betyde langt større trafikale problemer for de besøgende samt generel utryghed i området, hvor børn og andre besøgende gerne skulle kunne færdes.

Derfor vil vi som repræsentanter for overnatningsstederne på Djursland gerne opfordre Syddjurs Kommune til at holde fast i den succesfulde udvikling inden for turismeerhvervet, som kommunen har prioriteret gennem en årrække. Vi tror på, at den kan give grobund for yderligere vækst og styrket beskæftigelse på Djursland, men at tanken om at placere meget stort biogasanlæg i området vil kunne true den udvikling, og at der derfor hurtigst muligt bør findes en anden, bedre egnet lokalitet til biogasanlægget.