Fortsæt til indhold

Ægtepar oprettede "privat redningscentral" i snestormen

Katrine og Frederik hjalp adskillige biler fri i sneen med deres traktor.

Favrskov

Hvad gør man, når der er snestorm, og man har en traktor, man ikke lige selv skal bruge?

Så tilbyder man sin hjælp til at komme rundt og trække strandede biler fri.

Det var i hvert fald, hvad Katrine Hansen og Frederik Maagaard gjorde onsdag aften i forbindelse med snestormen. De bor på landet ved Lyngå og skrev på Facebook, at de gerne ville køre ud i deres traktor og hjælpe med at trække folk fri.

»Vi vidste, folk var strandede på motorvejen ved Hadsten, og tænkte at der nok også holdt folk andre steder. Vi har selv meterhøje snedriver herude, hvor vejen hurtigt bliver dækket på grund af fygning, så vi vil gerne hjælpe andre,« fortæller Katrine Hansen.

Det varede da heller ikke længe, før der tikkede beskeder ind fra bilister, der var strandet i sneen i lokalområdet.

»Jeg holdt øje med beskeder og agerede telefoncentral, mens min mand kørte ud med traktoren og trak dem fri.«

Traktoren skulle dog først lige graves fri af laden på gården ved Lyngå, hvor der lå 30 centimeter sne.

Katrine Hansen og Frederik Maagaard hjalp i fællesskab flere bilister fri af sneen. Privatfoto

I første omgang kørte Frederik mod Nørre Galten, hvorfra folk havde skrevet, at der sad flere biler fast i sneen. Det viste sig, at der lå en meter sne i Nørre Galten, og det var trods alt mere, end hvad den relativt lille traktor kunne klare. Frederik kørte derfor videre til Selling, der ligger mellem Hadsten og motorvejsafkørslen i Ødum, hvor andre havde skrevet, at de var kørt fast.

»Nogle havde været på vej til Hadsten og andre på vej til Ødum, da de kørte fast i Selling. Mange havde siddet fast i flere timer og havde søgt husly i Selling. De kom ud til deres biler, da vi skrev, vi var på vej, og de var glade for at komme fri af snedriverne, så de kunne komme hjem,« fortæller Katrine Hansen.

I Selling hjalp Frederik med at trække seks biler fri og give starthjælp til tre biler.

»Nogle af bilerne havde været tændt for længe eller var blevet for kolde, og så blev der fundet startkabler.«

Redningsarbejdet ved Selling var afsluttet ved 2-tiden, hvorefter Frederik endelig kunne vende snuden hjemad i traktoren vel vidende, at der ventede ham en lang arbejdsdag ikke så mange timere senere.