Hinnerup-borger har fået en orden af den rumænske præsident
Forfatter er hædret for at styrke forbindelsen mellem Rumænien og Danmark og for at forbedre Rumæniens synlighed og image på internationalt plan.
Den rumænskfødte forfatter og oversætter Nicolae Matei, der i dag bor i Hinnerup, har fået overrakt ordenen for ’Kulturel Merit’ indenfor litteratur.
Han har modtaget ordenen for på kulturelt plan at styrke forbindelsen mellem Rumænien og Danmark og for at forbedre Rumæniens synlighed og image på internationalt plan.
Det er Rumæniens præsident, der har tildelt ordenen, som blev overrakt af den rumænske ambassadør i Danmark, Anton Niculescu, ved et ceremoni.
Det er i særdeleshed oversættelsen af H.C. Andersens Eventyr og Historier til rumænsk, som Nicolae Matei er blevet hædret for. Den rumænske udgave hedder ’H.C. Andersen, Povsti si povestiri’.
De to bind indeholder i alt 175 eventyr og historier, desuden er oversat Dryaden, Danish Popular Legends, Dødningen, Lykkens Kalosker og Tællelyset.
Nicolae Matei kom til Danmark i 1986 som politisk flygtning.