Fortsæt til indhold

Tøjbutik fejrer 25 år: Godt købmandskab og et fast koncept har sikret overlevelsen

I Østergade 24 i Hammel har Pia Damsgaard Them i nu 25 år drevet sin tøjbutik Belfam.

Favrskov

Det var en tilfældighed, som bragte Pia Damsgaard Them til Hammel, da hun skulle åbne sin første tøjbutik.

Hendes mavefornemmelse dengang føltes helt rigtig, og at lytte til den mave skulle vise sig at være en god beslutning. I hvert fald kan tøjbutikken Belfam i Østergade 24 nu fejre 25-årsjubilæum.

Dengang boede Pia Damsgaard Them i Aarhus og var bestyrer af en butik i Storcenter Nord. Hun drev den nærmest, som var den hendes egen.

»Mange sælgere spurgte mig, hvorfor jeg ikke selv åbnede butik. Til sidst var jeg nok ved at være mør og spurgte så: Jamen hvor henne,« siger Pia Damsgaard Them, som af kæden Bestseller fik at vide, at kæden havde nogle »sorte pletter på landkortet«, hvor der ikke var forretninger.

Det var i Hammel, City Vest og Skive.

»Så jeg tog til Hammel, som jeg kun kendte for TemaCentret, som var total hot dengang. Jeg gik en tur gennem Østergade i november og så, at der blev kørt tapetruller ud fra de her lokaler. Det var en Flügger, som lukkede. Jeg kan mærke i maven, når noget er rigtigt, og det var det her – det er en flot bygning lige midt på gaden. Så jeg endte hos advokater allerede samme dag,« siger jubilaren, der kørte hjem og tog en snak med sin far, »som også er købmand,« forklarer hun.

»Gør det!« Sådan lød svaret fra faderen, og mere eller mindre det samme sagde banken.

Så tre uger senere var jobbet i Storcenter Nord sagt op og de indledende øvelser til Belfam begyndt.

Godt købmandskab

Det er ikke alle tøjbutikker forundt at eksistere i 25 år, så hvad er det, der har fået netop Belfam gennem et kvart århundrede?

»Jeg tænker, at butikken har overlevet, fordi jeg er købmand. Jeg får tilpasset tingene, så jeg kan leve af det. Det kan ikke nytte noget, at mit varelager er for stort, sådan at jeg er nødt til at sætte for mange ting ned i pris – så ryger min bundlinje. Så varelager og andre udgifter, har jeg altid sørget for, passer sammen. Det vil jeg nok prale med, at jeg har været god til, ellers havde jeg nok ikke været her mere,« siger forretningsejeren, som tilføjer:

»Jeg har også holdt mit koncept, så folk altid har vidst, hvad de kan forvente. Jeg er ikke gået i panik undervejs og så ændret retning.«

Et eksempel på Pia Damsgaard Thems købmandskab så man under corona-nedlukningen, hvor hun via butikkens sociale medier formåede at sælge sine varer alligevel til afhentning i døren. Dermed kom hun ud af nedlukningen »ganske anstændigt.«

Mange stamkunder

Udvalget i butikken har alle dage været dametøj og accessories. Målgruppen har dog ændret sig en smule. Hvor den i begyndelsen startede omkring de 12 år, begynder den i dag lidt højere.

Rigtig mange kunder har fulgt med i butikkens 25-årige levetid. De har fået børn undervejs, og nogle af børnene er såmænd selv begyndt at komme i butikken med deres børn.

»Jeg talte lige med en kunde i fredags, som er kommet her gennem alle årene. Hun kunne huske sit allerførste Belfam-sæt, som hun skulle have på til Thomas Helmig Koncert i Scandinavian Center i Aarhus,« siger Pia Damsgaard Them, som i løbet af de 25 år også har haft taget tørnene som formand for handelsstandsforeningen to gange.