Fortsæt til indhold

Hjemmebesøg er passé: I dag kommer de ældre selv til sygeplejersken

De ældre får ifølge Favrskov Kommune en bedre behandling i sundhedsklinikkerne end ved hjemmebesøg.

Favrskov
jr

Der var engang, hvor sygeplejersken altid kom hjem til de ældre, når der var brug for at få doseret medicinen eller plejet såret. Sådan er det ikke længere i Favrskov Kommune. Nu kommer de ældre som udgangspunkt selv ind på de lokale sundhedsklinikker for at møde sygeplejersken, og det er de godt tilfredse med, oplyser Favrskov Kommune i en pressemeddelelse. Samtidig kan sygeplejerskerne give bedre behandling og nå at hjælpe flere af kommunens borgere i løbet af en arbejdsdag.

»Så længe mine ben kan holde til det, skal sygeplejerskerne da ikke bruge tid på at køre hjem til mig og en masse andre borgere. Jeg kan godt selv finde herned,« siger 80-årige Hans Sander Sørensen.

Han er på besøg hos sygeplejerske Tina Søsted på sundhedsklinikken i Hadsten og får hjælp til medicindosering. Hans Sander Sørensen har selv bestilt tiden til besøget på samme måde, som man bestiller tid hos lægen, og han sørger også selv for at komme frem og tilbage.

Den bedste behandling

Sundhedsklinikkerne er indrettet til at give borgerne den optimale behandling, og derfor er udgangspunktet, at de borgere, der er i stand til det, skal besøge en af Favrskovs seks sundhedsklinikker for at få sygepleje frem for at blive behandlet i eget hjem.

»Det er her i klinikken, at borgerne får den bedste behandling, og derfor er det her, vi gerne vil se dem. Her har vi alle de rigtige redskaber lige ved hånden, og det betyder, at vi kan håndtere alle borgerens problemstillinger i én og samme omgang. Det er nogle gange svært ved et hjemmebesøg,« siger sygeplejerske Tina Søsted.

Hans Sander Sørensen, som hun lige har hjulpet, synes, at det fungerer godt, at han selv bestiller tid i klinikken.

»Sygeplejersken hjælper mig med at finde en ledig tid, der passer ind i min kalender, og så skal jeg ikke gå og vente på et besøg derhjemme. Jeg er glad for at komme her, og sygeplejerskerne er altid søde til at spørge, om der er andre ting, jeg gerne vil have hjælp til,« siger Hans Sander Sørensen, inden han forlader klinikken med fyldte medicinæsker.

Næste besøgende i klinikken er Else Hedegaard på 80 år, som også kommer for at få hjælp med medicinæskerne.

Else Hedegaard får hjælp med medicinæskerne. Foto: Favrskov Kommune

»Jeg er meget glad for at komme her. Jeg er kommet her i halvandet år, og de er altid søde og glade. Så snakker vi også lidt om min vægt, og hvordan jeg sover, mens medicinen bliver ordnet,« siger Else Hedegaard.

De skal ikke spilde tiden

Dagens sidste klient er Martin Nielsen på 76 år. Han er kommet i klinikken gennem flere år, når han skal have skiftet sit kateter.

Martin Nielsen er igennem flere år kommet på klinikken, når han skal have skiftet sit kateter. Foto: Favrskov Kommune

»Jeg har kun ros til sygeplejerskerne, og de er også gode til at give mig et kærligt spark, hvis jeg venter for længe med at ringe til lægen. De passer godt på mig, og jeg har ikke brug for, at de spilder tid på at køre op til mig, når jeg nemt kan komme herned,« siger Martin Nielsen.

Der er sundhedsklinikker i Hammel, Ulstrup, Hinnerup, Thorsø og Hadsten og enkelte dage om ugen også i Voldum, og borgerne kan bestille tid i den by, der passer dem bedst.

Selv om udgangspunktet er, at sygeplejen foregår på klinikkerne, kan der selvfølgelig være tilfælde, hvor sygeplejersken tager på hjemmebesøg. Det gælder blandt andet ved alvorlig sygdom, i akutte tilfælde eller hos borgere, der ikke kan bevæge sig rundt i lokalsamfundet på egen hånd.