Bodega sender penge til Sølund Musikfestival: »Jeg er positivt overrasket«
Nu er regnskabet gjort op. Bodega Posthuset i Hinnerup giver overskud fra endags-musikfestival væk.
Bodega Posthuset i Hinnerup arrangerede 17. august en gratis endags-musikfestival, der på én og samme tid handlede om handicaps og så alligevel overhovedet ikke.
For selvom fire ud af dagens seks optrædende bands havde medlemmer med handicaps, så var hele formålet med dagen at vise, at handicaps ikke betyder noget. Desuden var formålet at samle penge ind til Sølund Musikfestival, der gennem flere år har været økonomisk presset.
Nu er regnskabet gjort op og 21.600 kroner er sendt fra Bodega Posthuset til musikfestivalen.
Mathias Brun-Rasmussen, der er en af idémændene til festivalen, er rigtig fint tilfreds:
»Dagen gik rigtig godt, synes jeg. Der var ikke større fejl, end hvad man kan forvente af en første gang. Og der var da mennesker hele dagen, siger han.
Og hvad så med beløbet. Er du tilfreds med det?
»Jeg havde ikke rigtig nogle forventninger, men jeg er alligevel positivt overrasket. Jeg er glad for, at vi kan sende pengene afsted til Sølund, så de har lidt mere at gøre med.«
Hvad så med næste år – gentager I festivalen?
»Vi har ikke givet endelig håndslag endnu, men vi bliver mere og mere klar, så det tænker jeg da,« siger Mathias Brun-Rasmussen, der af gode grunde endnu ikke ved, om det i så fald bliver en en til en gentagelse af årets festival, eller om der skal ændres lidt i konceptet og det gode formål, der støttes.