Fortsæt til indhold

Skoleelever hækler til indlagte børn, men de har brug for din hjælp

Har du garnrester og hæklenåle, som du ikke længere bruger, så aftager Garnklubben på Frijsenborg Efterskole gerne. Eleverne hækler bøllehatte og krammedyr til Hammel Neurocenter.

Favrskov

En flok unge mennesker fra Frijsenborg Efterskole har fået en god idé. En win/win-idé, som både er hyggelig og lærerig for eleverne, og som kommer indlagte børn på Hammel Neurocenter til gode.

Eleverne har startet ’Garnklubben’, hvor op mod 15 unge mødes to gange om ugen og strikker, hækler samt broderer. Garnklubben er udsprunget af, at foreningsliv er kommet på skoleskemaet på efterskolen.

Julie Steinicke og Lea Drejer Christensen, som begge er 16 år, er med i Garnklubben. De forklarer, at alle medlemmerne af klubben var enige om at strikke/hækle noget, som kunne komme lokalområdet til gavn. Det er endt med at være bøllehatte og krammedyr til børn på Hammel Neurocenter.

»Vi vil gerne inddrage lokalsamfundet og bidrage med noget til nogle andre,« siger Lea Drejer Christensen, og Julie Steinicke fortsætter:

»Ja, vi vil gerne række ud til lokalsamfundet og få efterskolen ud i byen, så den ikke bare ligger, som en lillebitte boble i byen.«

Valget faldt på Hammel Neurocenter, da en af eleverne på skolen tidligere har været indlagt på neurocentret efter et hjertestop.

»Så det, synes vi, var oplagt,« siger Lea Drejer Christensen.

Lea Drejer Christensen og Julie Steinicke med nogle af de ting, som Garnklubben laver til børnene på Hammel Neurocenter. Foto: Frijsenborg Efterskole

For at kunne lykkes med projektet har Garnklubben brug for rigtig meget garn. Derfor har eleverne rakt ud til Hammels borgere i den lokale Facebook-gruppe:

»Hvis du derhjemme har en masse garn, du ikke får brugt eller bare gerne vil donere, vil du have mulighed for at kunne aflevere det på Frijsenborg Efterskole,« lyder det blandt andet i opslaget, som i skrivende stund har fået mere end 200 reaktioner.

»Vi havde ikke regnet med at få så meget respons på det. Det er ret fedt, at det bliver taget så godt imod,« siger Julie Steinicke, som er personen bag Facebook-opslaget.

Eleverne tager i mod alle garn-rester – også gerne strikkepinde og især hæklenåle. Man afleverer blot tingene på efterskolen. Bor man i Hammel, er det muligt for eleverne at afhente det.

På skoleskemaet

Som nævnt er Garnklubben udsprunget af, at Frijsenborg Efterskole i år har fået foreningsliv på skoleskemaet. Det forklarer forstander Brian Ovesen:

»Fra skoleårets start havde vi en brainstorm med eleverne, som endte med 500 idéer til foreninger.«

Det resulterede i de fem fag: ’Den gode gerning’, ’jul er hjerternes fest’, ’energibanden’, ’musikhjørnet’ og ’spil og nørderi’.

Ud af de fem fag er sprunget forskellige klubber, herunder Garnklubben.

»Vi har så givet eleverne et benspænd, som handler om at søge ny viden ude i byen og komme i tale med nogen lokale. Og så skal det have et element af frivillighed,« siger forstanderen.

Klubbernes opståen er blevet faciliteret af undervisningen, men kører i fritiden.

»Vi har sat foreningsliv på skemaet af flere årsager. Dels fordi kreativitet gerne må fylde meget her på efterskolen. Dels fordi vi gerne vil lære vores elever noget om, hvad en forening kan, og hvordan det er at være frivillig. Vi oplever faktisk, at de unge vildt gerne vil frivillighed, men at de faktisk synes, det er svært,« siger forstanderen og fortsætter:

»Det her initiativ gør forhåbentlig, at de står stærkere i deres ungdomsliv, når de forlader os til sommer.«