Læge anholdt for seksuelt overgreb på kvinde med høj feber
En læge fra Aarhus Universitetshospital er blevet varetægtsfængslet i fire uger og sigtet for at have forgrebet sig på en 27-årig kvindelig patient. Lægen nægter sig skyldig.
En læge fra Aarhus Universitetshospital er blevet varetægtsfængslet i fire uger og sigtet for misbrug af sin stilling ved at have haft et andet seksuelt forhold end samleje uden samtykke med en 27-årig kvindelig patient fra Aarhus.
Det skriver Århus Stiftstidende.
Sigtelserne mod lægen falder ifølge avisen ind under voldtægtsparagraffen, som har en straframme på op til otte års fængsel.
Lægen har nægtet sig skyldig, men dog erkendt dele af hændelsesforløbet.
I et interview med Århus Stiftstidende fortæller den 27-årige kvinde, at hun søndag den 20. marts blev indlagt på en isolationsstue på den ene af Aarhus Universitetshospitals to akutafdelinger.
Her var hun indlagt med kraftige influenzalignende symptomer og høj feder. På hospitalet blev det også slået fast, at hun var blevet ramt af en alvorlig omgang influenza A.
På grund af forholdsregler i forhold til corona blev den 27-årige kvinde indlagt på en isolationsstue. Det var her, kvinden blev opsøgt af den nu varetægtsfængslede læge, der hverken var tilknyttet den pågældende afdeling eller skulle være på arbejde den dag.
Under påskud af at ”undersøge” kvinden forgreb han sig på hende på flere forskellige måder. Både rektalt og vaginalt.
Lægen tiltalte gentagne gange kvinden som »Unge Frøken«, mens han omtalte sig selv som »Hr. Doktor«.
Efterfølgende tog kvinden kontakt til bagvagten på afdelingen og berettede om sin oplevelse.
Reaktionen og svaret fra bagvagten rystede den 27-årige kvinde.
»Efter et stykke tid kom bagvagten tilbage og fortalte, at hun var virkelig, virkelig ked af, hvad der var sket. Hun var også nødt til at sige, at den pågældende læge ikke var ansat på AKUT 1 (den pågældende afdeling, red.). Han var ansat på en anden af hospitalets afdelinger. Faktisk var han slet ikke på vagt. Han havde besøgt mig på isolationsstuen i sin fritid,« fortæller kvinden.
»Da stod det pludselig lysende klart for mig, at jeg havde været udsat for et overgreb,« siger hun.
Kvinden anmeldte sidenhen episoden til Østjyllands Politi.
Efter et par dage blev lægen anholdt og derefter fremstillet i grundlovsforhør den 24. marts.
Landsretten har sidenhen stadfæstet den afgørelse.
Torsdag besluttede Byretten så, at varetægtsfængslingen skulle forlænges med yderligere fire uger.