Lade-bygning står i store flammer
Branden har haft godt fat i laden, oplyser politiet.
Lørdag blev brandvæsen og politi sendt ud til en brand i en ladebygning på Ahlervej i Borris ved Skjern.
Alarmcentralen modtog kl. 11.23 en anmeldelse, om at der var ild i en ladebygning, og at der var synlige flammer fra laden. Da Midt- og Vestjyllands Politi ankommer til stedet, er brandvæsenet allerede igang med at slukke branden og slå flammerne ned.
»Ilden havde godt fat i ladebygningen, og så har jeg ikke sagt for lidt eller for meget,« siger Allan Riis, vagtchef ved Midt- og Vestjyllands Politi, til Lokalavisen.dk.
»Kortvarigt var der fare for, at branden ville brede sig, men branden er nu under kontrol. Og der var ikke nogen dyr til stede og ingen mennesker var i fare,« lyder det fra vagtchefen.
Branden er altså nu under kontrol, men den er ved 13-tiden endnu ikke helt slukket, hvorfor brandvæsenet stadig er på stedet. Hvor længe det arbejde tager, kan vagtchefen ikke sige noget om.
Hvad der har startet branden, skal en brandundersøgelse klarlægge nærmere, når flammerne er helt slukket. Og det er derfor også for tidligt sige, om der skulle være noget mistænkeligt eller kriminelt bag branden.