Fortsæt til indhold

Flere mænd udsat for grove røverier: De troede, de skulle på fræk date

En 20-årig mand blev onsdag ved Retten i Aarhus idømt fængsel i to år og ni måneder for i flere tilfælde i januar og februar at have begået røveri mod mænd, som blev snydt af en falsk datingprofil.

Krimi
Arkiv

Den nu dømte 20-årige havde selv oprettet en profil på Sugardaters.dk, hvor han udgav sig for at være en ung kvinde, som ledte efter selskab.

På den måde fik han fire gange kontakt med østjyske mænd, som han lokkede til at troppe op med kontanter på lommen på p-pladser rundt om i Lystrup, Hinnerup og Hadsten.

Når mændene dukkede op, blev de ikke mødt af en sugarbabe, men af to knivbevæbnede mænd iklædt dødningemasker. Med slag, spark og trusler frarøvede de dem kontanterne.

Østjyllands Politi kædede hurtigt sagerne sammen, og på den måde lykkedes det at finde frem til den 20-årige, som blev anholdt og varetægtsfængslet i sagen i marts.

"Der er tale om meget grove, velplanlagte røverier, som har været en meget voldsom oplevelse for de forurettede. Jeg er derfor tilfreds med, at den 20-årige blev idømt en tilsvarende alvorlig straf ," siger politiets anklager, Steffen Andersen.

Det er endnu ikke lykkedes politiet at finde frem til den 20-åriges medgerningsmand, oplyser Østjyllands Politi.

jn