Fortsæt til indhold

Mistænkt for voldsomt røveri af bilnøgler

To personer sidder varetægtsfængslet i sagen.

Krimi
jro

Opdatering: Østjyllands Politi oplyser 28. januar på Twitter, at den efterlyste mand nu har meldt sig selv, og at han skal fremstilles i grundlovsforhør senere på dagen (lørdag). Vi har derfor slettet navn og billede fra artiklen.

Østjyllands Politi efterlyser - med billede - en mand, der er mistænkt for i december at have truet en 26-årig til at udlevere sine bilnøgler og sin telefon.

Det drejer sig om den 23-årige (navn).

Politiet har i noget tid søgt efter den 23-årige, men det er ikke lykkedes at finde frem til ham, lyder det i pressemeddelelsen, hvori der også står, at røveriet skete i Aarhus.

Håber på borgernes hjælp

Derfor offentliggør politiet nu navn og billede i håb om at få tips eller oplysninger fra personer, der har en formodning om, hvor han befinder sig.

I forvejen sidder to personer, en 16-årig og en 20-årig, varetægtsfængslet i sagen.

Den eftersøgte vurderes ikke til at være farlig, men hvis man ser ham, skal man ikke selv tage kontakt men i stedet ringe til politiet.

Af hensyn til den videre efterforskning ønsker Østjyllands Politi på nuværende tidspunkt ikke at oplyse yderligere om sagen.

Oplysninger i sagen til Østjyllands Politi på telefonnummer 114.