Fortsæt til indhold

Filmede politiet under kørsel - anholdt med ti poser kokain

20-årig mand sigtet for adskillige lovovertrædelser, efter han selv fik tiltusket sig politiets opmærksomhed

Krimi
Arkiv

Det er næppe studenterhuen, der trykker, hvis du med adskillige poser narko, kokain i blodet og intet kørekort sidder i en bil og åbentlyst filmer en politipatrulje med din mobiltelefon.

Det var dog, hvad en 20-årig mand gjorde onsdag formiddag klokken 10.35. En patrulje var i gang med noget andet politiarbejde på Silkeborgvej i Brabrand, da den unge mand gjorde kraftigt opmærksom på sig selv, mens han langsomt kørte forbi.

Patruljen kørte derfor efter manden og standsede ham på Møldrupvej. Her blev han først sigtet for at bruge mobiltelefon under kørsl, men da betjentene bad om at se den 20-åriges kørekort, måtte han erkende, at han ikke havde noget.

Det fik patruljen til at kigge nærmere på bilen, og de fandt hurtigt fire poser kokain. Den 20-årige blev anholdt og en narkohund blev tilkaldt, og den snusede sig frem til yderligere seks poser med kokain gemt i bilen.

Efter fundet besluttede politiet at ransage mandens lejlighed, og her fandt de salgsposer med skunk, vægte og en del tusinde kroner i kontanter. Alt sammen blev beslaglagt.

På stationen viste en test samtidig, at den 20-årige var påvirket af kokain, og derfor fik han, ud over sigtelser for narkosalg, besiddelse af narko, brug af mobil under kørsel og kørsel uden kørekort også en sigtelse for narkokørsel.

Til sidst ringede politiet til den 20-åriges mor og sigtede hende for at have overladt sin bil til sin søn, selvom han ikke har kørekort.

dp