Fortsæt til indhold

Efter mange års kamp – nu kommer helt særlig trafik-kontrol op i »dødskrydset«

Automatiske rødlyskameraer er som et pilotprojekt på vej til berygtet kryds i det vestlige Aarhus. Kameraerne, der kan sende bøder afsted til lovløse bilister, forventes at blive sat op i 2026, oplyser Justitsministeriet.

Krimi

I flere år har man i Aarhus arbejdet på at kunne få såkaldte rødkørselskameraer op i krydset ved Edwin Rahrs Vej og Åby Ringvej i det vestlige Aarhus.

Et berygtet kryds, der med tiden har fået det noget dystre øgenavn »dødskrydset«, efter flere har mistet livet i det i forbindelse med ulykker. Og målinger, som kommunen lavede i 2023, viste dengang, at 163 trafikanter kørte over for rødt i lyskrydset – hver dag.

Men selvom kommunen har ønsket rødlyskontrol på stedet de senere år, så er drømmen om at få de automatiske kameraer op af forskellige årsager blevet sparket til hjørne – og tidligere meldinger har sågar også lydt på, at der kunne gå helt op til syv år, før det ville kunne blive en realitet.

Men så længe går der dog alligevel ikke, viser det sig nu.

For i en pressemeddelelse oplyser Justitsministeriet, at man – i samarbejde med Rigspolitiet – nu har igangsat et pilotprojekt om opsætning og ibrugtagning af rødlyskontrol i det berygtede kryds i det vestlige Aarhus.

»Det har gjort stort indtryk på mig at læse om de tragiske trafikuheld, der har været i området omkring Ringvejen i Aarhus Vest. Jeg bad bl.a. på den baggrund mit embedsværk om i samarbejde med Rigspolitiet at undersøge mulighederne for en forsøgsordning med rødkørselskameraer i Aarhus Vest. Politiet har i den forbindelse nu oplyst mig om, at det er forventningen, at der i løbet af 2026 vil blive opsat et rødkørselskamera i det pågældende kryds i Aarhus Vest,« udtaler justitsminister Peter Hummelgaard (S).

»Det glæder mig, for det kan forhåbentligt være med til at sikre, at de trafikanter, der kører uden tanke for andre menneskers liv og lemmer, vil blive stillet til regnskab for deres gerninger,« siger ministeren.

To unge kvinder har mistet livet i dette kryds i Aarhus. I løbet af tre uger har 3.436 bilister forceret det - for rødt. Foto: Søren Vendelbo.

»En milepæl«

Forventningen er, at den automatiske rødlyskontrol kommer til at bestå af en række kameraer, der tager billeder af nummerpladerne på de biler, der kører over for rødt, og kontrollen gør det altså muligt at sende bøder afsted til de trafikanter, der ikke kører efter reglerne.

»Det er en milepæl for trafiksikkerheden i Aarhus, at vi kan få sat kamera op i krydset. Det har vi kæmpet for længe. Jeg håber, det vil være et effektivt og meget tydeligt signal til alle bilister om, at der skal køres ordentligt – ellers får det konsekvenser. Jeg har svært ved at leve med flere trafikdrab og ulykker, så derfor vil jeg appellere til alle om at passe på hinanden i trafikken,« siger Anders Winnerskjold (S), borgmester i Aarhus.

Også byens teknik- og miljørådmand jubler over det nye forsøgsprojekt i krydset.

»Det er en helt fantastisk og glædelig nyhed. Man skal trygt og sikkert kunne færdes i trafikken, men alt for mange bilister ser stort på andres liv og helbred, og kører som det passer dem i krydset. Derfor har rødkørselskameraer længe stået højt på vores ønskeliste, og jeg er meget glad for, at der nu bliver igangsat et pilotprojekt, som forhåbentligt kan medvirke til, at det bliver mere trygt at færdes i krydset ikke mindst for de bløde trafikanter,« siger Nicolaj Bang (K), teknik- og miljørådmand i Aarhus.

Når pilotprojektet er færdigt afviklet skal det evalueres for at afdække de fordele og ulemper, der er ved brug af rødlyskontrol og samtidig skal projektet også afdække de driftsmæssige, administrative og økonomiske forhold, lyder det i pressemeddelelsen fra Justitsministeriet.

Med få års mellemrum er der sket to dødsulykker, hvor der i begge tilfælde har været tale om bilister, som har kørt over for rødt. I 2018 mistede en 21-årig kvinde livet i en ulykke i krydset, og to år efter mistede en 23-årig kvinde livet i krydset, som flere gange er blevet omtalt som ”dødskrydset”.

Aarhus Kommune lavede registreringer i krydset fra 1.-23. marts i 2023, og i løbet af den periode registrerede man 3.436 bilister, der kørte over for rødt i krydset.