Fortsæt til indhold

SF'er går i brechen for at redde Toldstedet

Kim Lykke Jensen, formand for Natur, teknik og miljøudvalget, foreslår borgmester og kommunaldirektør, at de tager initiativ til at få sammenkaldt en række interessenter som bør have en interesse i at redde Toldstedet, inden det er for sent.

Kultur og byliv

Det er velkendt, at SFs Kim Lykke Jensen, formand for Natur-, teknik- og miljøudvalget, nærer en ægte interesse for at bevare gamle bygninger, der har spillet en rolle i lokalhistorien og repræsenterer en afgørende kulturhistorisk værdi.

Derfor er det heller ikke overraskende, at det nu er ham, der tager initiativ til at prøve at samle en række institutioner og interessenter i forsøget på at redde Toldstedet ud for Nappedam.

På baggrund af Adresseavisens artikel ’Hvem vil være med til at redde Toldstedet?’ har Kim Lykke Jensen sendt en mail til borgmester Michael Stegger Jensen (A) og kommunaldirektør Rasmus Møller, hvor han foreslår, at de indkalder til et møde med deltagelse af kommunen, Naturstyrelsen, Nationalparken, Museum Østjylland, BLIS og Rønde Distriktsråd »med henblik på at afsøge mulighederne for at skabe progression i sagen.«

Kim Lykke Jensen (SF) foreslår borgmester og kommunaldirektør at invitere en række interessenter til møde for at diskutere Toldstedets fremtid. Arkivfoto
Efter min mening bør både Nationalparken og måske Museum Østjylland kunne se muligheder i Toldstedet, men det kan jeg af gode grunde ikke vide.
Kim Lykke Jensen

Mange muligheder

»Da Natur-, teknik- og miljøudvalget og byrådet i slutningen af sidste valgperiode besluttede at afvise Naturstyrelsens ønske om at nedrive det gamle toldsted ved Nappedam, og som konsekvens heraf bad administrationen om at få lavet en lokalplan for området, håbede vi selvfølgelig, at Naturstyrelsen ville sørge for at afsøge mulighederne for en fremtidig anvendelse af bygningerne - og i den forbindelse at arbejde på en istandsættelse af ejendommen,« siger Kim Lykke Jensen.

Han kan bare konstatere, at det ikke er sket med de synlige negative konsekvenser, det har for bygningen.

»Det er derfor, jeg appellerer til, at vi som kommune nu går ind i sagen og forsøger sammen med andre at afsøge mulighederne for, hvordan vi finder pengene til at renovere Toldstedet, og hvad bygningen rummer af muligheder i et fremtidigt perspektiv,« siger Kim Lykke Jensen.

»Efter min mening bør både Nationalparken og måske Museum Østjylland kunne se muligheder i Toldstedet, men det kan jeg af gode grunde ikke vide. Det er det, jeg håber vi snarest kan få afklaret.«

Fire mulige scenarier

I brevet til borgmester og kommunaldirektør lister Kim Lykke Jensen en række forslag op til, hvordan fremtidsmulighederne kunne tage sig ud for Toldstedet.

»Jeg ved ikke, om det praktisk eller lovgivningsmæssigt har gang på jord, men her er i hvert fald de scenarier, som jeg forestiller mig - såfremt Naturstyrelsen ikke er sindet at bekoste en istandsættelse. Grundlaget for dette er en tidligere udmelding fra Naturstyrelsen om, at man gerne ser andre aktører skabe liv på styrelsens arealer eller tiloversblevne bygninger.«:

1. Nationalparken overtager bygningerne fra Naturstyrelsen (-eller brugsretten). De vil dermed få muligheder for at søge fondsstøtte til dels en renovering af bygningerne og dels til en udstilling om kystkulturen, småbådstrafikken og generelt handelen ad søvejen. En lignende formidlingsindsats har tidligere været på ønskesedlen hos Nationalparken.
Syddjurs Kommune kommunen har også lavet denne opfordring i høringssvaret til den nye Nationalparkplan.

2. Der etableres en forening til bevarelse af Toldstedet. Altså et civilsamfundsprojekt, der eventuelt. kan understøttes af kommunen. Det kræver, at der er lokale ildsjæle til at drive et sådant projekt med fokus på fundraising. Jeg fornemmer, at det er mange både i regi af BLIS og distriktsråd, som kunne have interesse deri.

Kim Lykke Jensen henviser til den måde, som en frivillig forening tager vare på Ørnbjerg Mølle og omgivelserne.

3. Kommunen køber bygningen til enten kommunale eller kulturelle formål.

4. Det undersøges, om Museum Østjylland kunne have interesse i stedet som levende værksted eller til andre generelle formidlingsmæssige formål.

»Det er de muligheder, jeg lige nu ser for Toldstedets fremtid. Der vil sikkert komme flere forslag, og de skal været meget velkomne,« understreger Kim Lykke Jensen.