Fortsæt til indhold

Kendt graverjournalist i overraskende skift: Skal være kommentator til OL

Morten Spiegelhauer skal kommentere begivenheden sammen med danmarksmesteren i klatring.

Kultur og byliv

Man kender normalt journalist og tv-vært Morten Spiegelhauer som en hårdtslående journalist, der jagte svar fra svindlere og kriminelle, der oftest ikke vil snakke med TV2-journalisten.

De fleste forbinder nok graverjournalisten med programmet ”Operation X”, men snart kan man også forbinde med det at være sportskommentator.

»En sjov ting ved TV 2s dækning af Paris 2024 er, at Morten Spiegelhauer, der normalt arbejder med graverjournalistik i ’Operation X’, skal kommentere klatring sammen med danmarksmesteren Katrine Salling,« skriver tv-stationen i en pressemeddelelse om sommerens dækning af sportsbegivenheden.

Morten Spiegelhauer har i mange år nemlig brugt masser af tid på klippeblokke- og skråninger.

»Jeg har elsket klippeklatring, siden jeg prøvede det første gang for 20 år siden. Jeg har haft klatreseler og reb med hver gang, jeg har været på ferie med familien de sidste mange år, og jeg har prøvet kræfter med klipperne mange forskellige steder i verden,« har han selv tidligere fortalt i en længere artikel på TV2 om fascinationen ved klatring.

»Men jeg har altid været forsigtig og aldrig klatret de svære ruter. Jeg har villet være sikker på ikke at falde. Jeg har ikke kunnet lade være med at tænke på, hvilke tanker der ville nå at gå igennem hovedet på mig, hvis jeg skulle risikere at falde.«

Når OL i Paris begynder 26. juli så bliver det dog fra kommentatorboksen, at den erfarne graverjournalist skal forsøge ikke at falde igennem.