Fortsæt til indhold

Livsfarlige situationer og trafikkaos i en nyrenoveret og kendt midtby-gade

Den nyrenoverede Vestergade har med sin smalle kørebane større problemer end nogensinde. Biler og cykler kører på fortovet, og fodgængerne går på kørebanen. De er ikke enige om, hvem der skal flytte sig.

Kultur og byliv

Hver eneste dag oplever forretnings- og caféejerne farlige og nogle gange livstruende situationer i Vestergade, efter at vejen er gjort smallere. Din Avis Aarhus Onsdag har været forbi, og selv på en stille sommerformiddag opstår der kaotiske og dybt kritisable situationer.

Aarhus Kommunes p-vagter i gaden oplever også de store udfordringer, og kommunen er klar over, at der er problemer.

»Vestergade er blevet livsfarlig. Vi ser dagligt fodgængere og cyklister, der må springe for livet, og vi har ikke lyst til at opleve alvorlige ulykker. Hvem vil tage ansvaret for det?«

Sådan spørger blandt andre Janni Gabriel og Alexander Harholt, der driver Coiffure Alexander og Bills Coffee. De er i gaden hver dag.

»Det er blevet meget stressfyldt og krævende at gå på arbejde, siden renoveringen begyndte. Udfordringerne under vejarbejdet var store, men nu er det værre. Vi møder frustrerede og vrede trafikanter, der skælder os ud samtidig med, at vi er vidne til farlige situationer. Jeg frygter det værste, og nogle dage orker jeg næsten ikke at være her,« fortsætter Janni Gabriel.

»Jeg har ikke lyst til at se nogen blive kørt ned,« supplerer Alexander Harholt.

Efter genåbningen af Vestergade, har der været tryk på trafikken, siger butiks- og caféindehaverne i gaden. Privatfoto

Formanden for Vestergadeforeningen er enig i, at der er store udfordringer - også selv om alle i gaden synes, at renoveringen har pyntet.

»Det fungerer ikke i Vestergade for øjeblikket på grund af alt for meget ulovlig trafik,« fastslår Jesper Overgaard, der står bag Aarhus Brætspilscafé.

»Der er virkelig tryk. Hverken fodgængerne, cyklisterne eller bilerne bliver der, hvor de skal være. Det gælder både, når de bevæger sig gennem gaden, og når de parkerer,« fortsætter han.

Selv på en stille sommerformiddag i ferieperioden, hvor Langelandsgade er spærret og trafikken er minimal, bliver der kø. En lastbil læsser varer af i fem-seks minutter. Sekunder efter dette foto er taget, begynder bilerne bag at køre forbi via fortovet. Foto: Tahmasbi

Gaden er så smal, at det skaber kø, når der på daglig basis skal losses mange varer af lastbiler og varevogne. Desuden parkerer privatbiler ofte ulovligt og uhensigtsmæssigt, hvilket er med til at skabe kaos.

Sun Thai fra Sota Sushi oplever de samme problemer.

»Efter kommunen har fjernet betonklodserne, da renoveringen var færdig, er bilerne begyndt at parkere i stor stil. Rigtig mange af os tager nu fotos og sender dem til kommunen,« siger han.

De mange udsagn bekræftes af kommunens p-vagter.

»Vi kan genkende beskrivelsen af, at her er kæmpe udfordringer. Indretningen fungerer ikke ret godt,« siger Erik Jensen, der er en af de faste i gaden.

Hans chef Kim Gulvad Svendsen erkender, at der er trafikale udfordringer og mener, at trafikanterne skal have tid til at vænne sig til de nye forhold.

»Færdselsreglerne skal naturligvis følges, men det er en ny situation, så der skal være tid til tilvænning,« siger Bylivs- og Medborgerskabschefen.

Selv om der er ensretning i Vestergade, kører biler og varevogne hver dag i den forkerte retning. Privatfoto

P-vagter er på sagen

I Aarhus Kommune er man helt med på, at der er udfordringer.

»Vi er klar over, at der er uhensigtsmæssig adfærd fra trafikanterne i gaden. Det var forventet, at renoveringen kunne give udfordringer,« siger Morten Skou Nicolaisen, der er afdelingsleder for Mobilitet.

Han forklarer, at biler og lastbiler i et misforstået hensyn trækker op på fortovet for at gøre plads til dem, der skal forbi. Den nye brostensbelagte vej er blevet smallere end tidligere.

»Hvis vi havde gjort vejen bredere, ville der ikke være så meget plads til udeservering, og det var der mange ønsker om at få. Der har i det hele taget været mange ønsker om plads til mange aktiviteter, og så bliver man nødt til at gå på kompromis med arealet til trafik,« uddyber afdelingslederen.

Kommunen har sendt p-vagter på flere daglige besøg. De såkaldte city-assistenter med deres neongule veste er meget synlige i gadebilledet.

De kan ikke gøre noget, når nogen bryder færdselsloven, for det er politiets afdeling. Men p-vagterne kan give parkeringsbøder og tale med trafikanterne. Og det er de erhvervsdrivende lettede over og glade for.

Når store lastbiler og busser kører gennem gaden, er der ikke meget plads tilbage. Fire ud af fem kører igennem uden at have et ærinde. Privatfoto

80 procent skyder genvej

»City-assistenterne er trænet i at tackle konfliktfyldte situationer, og de bliver mødt på en anden måde end civile,« siger Kim Gulvad Svendsen.

»Kommunens p-vagter er her seks-otte gange om dagen, og de deler bøder ud i stor stil. Det vil sikkert ændre på situationen, når mange får parkeringsbøder,« håber Alexander Harholt.

Janni Gabriel mener, at der er stor respekt for parkeringsbøderne.

»Det er fedt at se city-assistenterne er her, også selv om de ikke altid kan give bøder, fordi her ikke er nogen skiltning. Men de kan fortælle, hvordan reglerne er, og så flytter folk sig,« siger hun.

Både biler og cyklere parkeres umotiveret og ulovligt. Det presser fodgængerne og andre trafikanter. Privatfoto

Problemerne kan ifølge Vestergade-folket dog ikke løses af p-vagter. Gaden er blevet voldsomt trafikeret efter lukningen af Vesterbro Torv, ensretningen af Vester Allé og indførelsen af en bilfri strækning på Nørre Allé.

»80 procent af bilerne og lastbilerne kører bare igennem og har ikke noget ærinde her i gaden,« siger Janni Gabriel.

Det er også gået op for nogle af politikerne, at der er store udfordringer. Mobilitet har fået en række henvendelser fra både byrådspolitikere og rådmanden, der er begyndt at interessere sig for sagen.

Det har desværre ikke været muligt at træffe rådmand Nicolaj Bang (K) for en kommentar på grund af ferie.

To tunge blomsterkasser sørger for, at bilerne ikke parkerer oppe på fortovet ud for Alexander Harholts salon. Der skulle have været et træ, som alligevel ikke kommer, men kommunen ønsker kummerne fjernet om natten. Til venstre er det Sun Thai, driver Sota Sushi.
Der er utrolig mange cykler parkeret i Vestergade, der er cykelzone. Nogle af dem temmelig umotiveret midt på gaden og ud for portene. Privatfoto