Fortsæt til indhold

Populært burgerkoncept fra Fanø slår dørene op i Aarhus

Fannikker vil indtage Aarhus med gode burgere, gæstfrihed og en særlig gnist.

Kultur og byliv

Burgerkæden Lighthouse Burgers fra Fanø er klar til at gøre sit indtog i Aarhus.

Det sker i form af en ny afdeling på Irma Pedersens Gade 130 på Aarhus Ø. Åbningsdatoen hedder 14. marts.

Bag Lighthouse Burgers står de tre fannikker Rasmus Fischer (28), Karl Moth (23) og Karl Emil Halkjær (26). Karl Emil er trods sin alder Lille Karl, for Karl Moth er et »stort skrummel på to meter« og løber derfor med Store Karl.

Lighthouse Burgers begyndte som et sommerprojekt blandt venner i 2019, men består i dag af to spisesteder i henholdsvis Rindby og Nordby på Fanø, en foodtruck og eventafdeling og altså snart et tredje spisested i Aarhus.

»Vi har alle tre boet i Aarhus i et stykke tid, og da vi i august 2025 blev tilbudt at komme ud at se lokalerne på Aarhus Ø, blev vi hurtigt enige om, at det var en strategisk god mulighed for os i forhold til at komme i gang i Aarhus,« siger Karl Emil Halkjær.

Adspurgt om, hvad Lighthouse Burgers er for en størrelse, lyder svaret, at folkene bag kæden har lidt svært ved at definere sig.

»Vi vil helst ikke i kategorien ”burgerbiks.” Vi vil gerne være mere end bare et produkt. Vi vil gerne vise, hvad vi kan med gæstfrihed, en fandens god burger og vestkystgnisten,« siger Karl Emil Halkjær og fortsætter:

»Vi værner meget om vores medarbejdere, og vi har haft syv søskendepar gennem møllen på Fanø gennem de seneste seks år, så vi er en lille sammentømret familie, og vi tager nogle vaskeægte fannikker med til Aarhus.«

Burgerne i Lighthouse Burgers er lavet af lokale råvarer, blandt økoklogisk kød fra Varde Ådal, og der er fire burgere at vælge mellem. De koster 90-100 kroner, mens man kan få kaffe fra 22 til 40 kroner. At Lighthouse Burgers også, som kæden gør på Fanø, vil servere morgenmad i Aarhus, vidner lidt om, at stedet ikke er en helt almindelig ”burgerbiks.”

Som udgangspunkt kommer Rasmus Fischer, Karl Moth og Karl Emil Halkjær ikke selv til at vende burgere i Aarhus. Rasmus Fischer står for førnævnte foodtruck og eventafdeling, Karl Moth står for driften i alle butikker, mens Karl Emil Halkjær indtager en direktørrolle.

»Vores nye personale er oplært til at bestyre butikkerne. Vi er meget bevidste om at uddelegere ansvar, så folk kan vokse, og vi er klar til at gribe de ansatte, hvis de falder,« siger Karl Emil Halkjær.