Fortsæt til indhold

UV-strålende værker i Spotlight

Se de farverige og figurative værker af den tyske kunstner André Wendland hos Annika Nuttall Gallery.

Byrummet
gs

Den unge tyske kunstner André Wendland (1995) udstiller hos Annika Nuttall Gallery i en soloudstilling med titlen ’Spotlight’.

De farverige, figurative værker kan man passere, når man går langs Kystvejen. På galleriets hvide vægge kan man ind igennem det store vinduesparti nemlig få øje på store runde øjne, som kigger ud på én.

UV-maling

Værkernes motiv er nemlig personer. Personer som på den ene eller anden måde, belyses af et spotlight. Malet med en streg som kendetegner André Wendland, har værkerne kraftige farver og en humoristisk udstråling - og dertil er disse også bemalet med en UV-maling, som lyser op, når et ”spotlight” af UV-lys rammer.

André Wendland er under uddannelse på det tyske kunstakademi State Academy of Fine Arts Karlsruhe og arbejder primært med oliemaleri.

Det legende element har stor betydning for André Wendlands arbejdsproces - og derfor tager han gerne sine værker med ud i virkeligheden, så de oplever dét, de selv består af.

’Spotlight’ kan opleves frem til 19. november.