Med motiver af menneskelige kropsdele og monstrøse skabninger
Kobber, syre og pigment skaber motiver, der udfordrer opfattelsen af skønhed og grimhed.
Godsbanen i Aarhus har åbnet dørene for en udstilling, der skiller sig ud med sin dristige tematik og unikke kunstneriske tilgang. Kunstneren Ditte Marie Frost har skabt en udstilling på Godsbanen ved navn ”Reaktioner i Mellemrummet”, der løfter sløret for en verden af skønhed, gru, tiltrækning og væmmelse.
Aarhusianerne inviteres ind i et univers af refleksion og provokation. Udstillingen kan findes i Mellemrummet, tilgængeligt via Indgang 3F i Skovgaardsgade eller ved at følge de grønne fodspor på gulvet.
Kunstudstillingens gennemgående tema er et opgør med det, der anses for normalt og det, der anses for unormalt. Et af værkerne, kaldet ”Net,” fremviser et imponerende spindelvæv, som symboliserer vores velfærdssystem og borgernes sikkerhedsnet. Dette kunstværk stiller kritiske spørgsmål ved sikkerhedsnettet, der skal gribe de borgere, der adskiller sig fra det gennemsnitlige.
En anden serie af værker med titlen ”Organisk kemi” er skabt ved at kombinere kobber, eddikesyre, resin og pigment. Denne usædvanlige blanding giver værkerne et unikt og mystisk udtryk, der indeholder motiver af menneskelige kropsdele og monstrøse skabninger. Disse værker afspejler en effekt eller reaktion på de omgivelser, de befinder sig i og udfordrer beskuerens opfattelse af skønhed og grimhed.
Der er fernisering fredag 10. november fra kl. 16 til 18. Udstillingen kan opleves frem til 30. januar.