Publikum bestemmer: Hvilken teaterforestilling synes du er årets bedste?
Vinderen af Årets Forestilling skal findes, og det foregår ved afstemning. Du kan stemme her i artiklen på Bænken, Dix, Jane Eyre eller Kool Kool Kina.
Det er op til publikum at kåre vinderen af Årets Forestilling, når Scenekunstens Priser uddeles i Aarhus for ellevte gang. En kompetent fagjury har netop nomineret fire forestillinger til Årets Forestilling 2023.
Hvilken af dem, der skal løbe med den fornemme pris, er nu op til publikum, der online kan stemme på deres favorit frem til onsdag 31. januar kl. 12.00. Du kan afgive din stemme her.
De fire nominerede forestillinger er:
Bænken af Teater Refleksion
Dix af Teater Fluks og Teater Carbon
Jane Eyre - En romantisk drøm af Aarhus Teater
Kool Kool Kina af Teater Katapult
Vinderen offentliggøres ved en prisuddeling i forbindelse med Performing Arts Platforms Nytårkur, fredag 2. februar.
Der afslører juryen også deres valg af ”Årets Applaus” - en ærespris der tilfalder en person eller organisation, som på særlig vis har udmærket sig og gjort en stor indsats for det aarhusianske scenekunstmiljø eller for udviklingen af scenekunsten.
Hvert år overvejer juryen også, om der er emner til talentprisen Årets Pinspot.
Nytårskuren er arrangeret af Performing Arts Platform, som er en udviklings- og netværksplatform for scenekunst i Aarhus.
Juryens motivation
Til hver af de fire nominerede forestillinger knytter juryen en begrundelse for, at netop dén er med i opløbet om prisen som Årets Forestilling 2023.
Jane Eyre: »Raffineret slapstick og stumfilms-virkemidler, som slow-motion og hurtig-spolen blendes med sværmerisk fuldblodsromantik … ”Jane Eyre – en romantisk drøm” (er som) en sjælden og uafrystelig In-Your-Face-Teaterleg. Uforudsigelig. Vild. Vedkommende. Simpelthen fandens godt teater!«
Kool Kool Kina: »Forelæsnings-teater? Nej; KOOL KOOL KINA skruer med medspillende videoprojektioner, humor og knaldrød scenografi gevaldigt op for nuancerne via Jens Albinus’ ikke-woke professor og de kvinder (skuespiller Sofia Cukic og performancekunstner og aktivist Linh Tuyet Le), der konfronterer ham på deroute gennem skilsmisse, fyring, forsumpning og depression.«
Bænken: »Store som små sidder vi opslugte af det enkle sceniske univers, der uden højstemt drama alligevel giver et tydeligt indblik i, hvor stor betydning en hændelse eller handling kan have – og hvor lidt der skal til for at rykke ved vores vante rutiner.«
DIX: »Publikum er inviteret til at være en del af en tragisk kabaret, et psykologisk eksperiment og en bizar fest spundet ind i et stærkt sanseunivers, inspireret af den tyske billedkunstner Otto Dix … Forestillingen DIX markerer en velkommen tilbagevenden til spændende site-specifikke teateroplevelser i Aarhus og efterlader os fascinerede, eftertænksomme og sultne efter mere.«