Fortsæt til indhold

Badebro, vandlegeplads og strandpromenade i Fjellerup et stort skridt nærmere

Aftale i Folketinget skal være med til at understøtte udvikling i udvalgte områder. Et af dem er i Norddjurs Kommune, hvor man igen igen skal forsøge at realisere projektet Fjellerup Udvikling.

Norddjurs

Det omstridte og heftigt debatterede kyst- og turismeprojekt Fjellerup Udvikling får nu endnu en chance for at blive realiseret.

By-, Land- og Kirkeministeriet har netop offentliggjort, at der er enighed om at uddele ni særlige forsøgstilladelser til projekter inden for kyst- og naturturisme på tværs af hele Danmark, og her er Fjellerup Udvikling iblandt.

Projektet består blandt andet af Norddjurs Kommunes planer om at etablere strandpromenade, vandlegeplads og en stor badebro formet som et X. Det skal ske på fire nedslagspunkter over en stækning på 2,5 kilometer.

Desuden er erhvervsmanden Arne Niemanns planer om at omdanne den nedslidte Strandkroen til et moderne turiststed med blandt andet restaurant og overnatningsmuligheder også et stort skridt nærmere at kunne realiseres.

Ifølge minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin (V) skal forsøgsprojekterne være med til at understøtte udviklingen i de udvalgte områder.

»Forsøgstilladelserne er en unik mulighed for at skabe lokal udvikling, vækst og flere arbejdspladser i landdistrikterne. Projekterne ligger i tilknytning til eksisterende turistaktiviteter eller udnytter overflødiggjorte bygninger i smukke omgivelser og ved kysten, men uden forsøgstilladelserne ville projekterne ikke kunne realiseres. Jeg er meget glad for den store interesse for forsøgstilladelserne fra hele landet, som vidner om virkelyst og høje ambitioner for dansk turisme i landdistrikterne,« siger ministeren i en pressemeddelelse.

Bobler af glæde

Fjellerup Udvikling gik tidligere under navnet Fjellerup Strandliv og har i princippet eksisteret siden 2015, hvor Norddjurs Kommune første gang blev inkluderet i 10 uddelte forsøgstilladelser.

Igennem mange år stod projektet i stampe, men i 2022 var det et mulehår fra at blive igangsat.

Formand for Kultur- og Fritidsudvalget Allan Gjersbøl Jørgensen nærmest stod med spaden i jorden til første spadestik, da meddelelsen om, at Danmarks Naturfredningsforening havde fået medhold i en klage, indløb.

I januar i år besluttede et flertal i kommunalbestyrelsen i Norddjurs Kommune at søge om at komme med i en ny forsøgsordning. Det er således den, Fjellerup Udvikling nu er kommet med i, og det skyldes i høj grad den lokale politiske stemme på Christiansborg.

Gamechanger for nordkysten

Jens Meilvang er landdistriktsordfører for Liberal Alliance og har således været helt inde i forhandlingerne om, hvor dispensationerne til forsøgsprojekterne skulle lande.

Da der igen blev åbnet for ansøgninger til ordningen, kunne Jens Meilvang imidlertid konstatere, at antallet af mulige projekter blev flere og flere og nogle af dem også temmelig prestigiøse på papiret.
Sidste år blev der desuden skiftet ud på ministerposten, da Morten Dahlin afløste Louise Schack Elholm, og derfor skulle arbejdet med at få Fjellerup Udvikling på radaren starte på ny, fortæller Jens Meilvang.

»Jeg tror, der er en minister, der ser frem til, at jeg ikke render ham på dørene hele tiden nu, for det er nok den ting, jeg har knoklet mest for i min politiske tid. Jeg synes, det er virkelig vigtigt for vores kommune, at vi har fået den her mulighed,« siger Jens Meilvang.

Han mener, at man nu står med en unik mulighed for at skabe helt nye strømninger på Djurslands nordkyst. For godt nok er Fjellerup Strand Danmarks sjette mest besøgte strand, men der mangler bare muligheder for at imødekomme nutidens turisme.

»Mulighederne for at udvikle er bare meget låst i kystbyer på grund af de forskellige restriktioner. Jeg tror, det her kan blive lidt af en gamechanger og være med til at ændre synet på vores nordkyst og dermed investeringslysten. Selvom vi har godt fat i turisterne i dag, så vil det her give dem nogle oplevelser, som kan være med til at tiltrække flere turister fremover. Det ser vi i andre kystbyer, hvor man allerede har lavet nye tiltag,« konstaterer Jens Meilvang.

Han vurderer således ikke, at projektet kommer til at gå ud over den herlighedsværdi, som mange af turisterne i dag kommer til Fjellerup for.

»Jeg må sige, at den samlede pakke i det her projekt bare ser rigtig fed ud. Jeg synes, det går hånd i hånd med de mange naturoplevelser, man kan få på stranden. Vi ser også andre steder, at det giver en ekstra oplevelse, at der for eksempel er bygget en badebro nærmest som et kunstværk. Det gør også, at folk kommer tilbage dertil. Jeg tror, mange vil benytte sig af at tage til Fjellerup for at gå en tur, og fremover kan de så slutte af med at gå ind og få en is eller en kop kaffe eller sætte sig ind og spise en middag. Jeg tror virkelig på, det er et vigtigt projekt, der sætter gang i et uforløst potentiale på kysten,« siger Jens Meilvang.

Bobler af glæde

På den lokalpolitiske scene er kultur- og fritidsudvalgsformand Allan Gjersbøl Jørgensen enig i den vurdering.
Han har også svært ved at lægge en dæmpe på sin glæde over, at projektet har fået endnu en chance.

»Jeg er ved at boble over af glæde. Jeg kan næsten ikke få armene ned. Det er jo helt fantastisk. Det synes jeg simpelthen, det er,« siger Allan Gjersbøl Jørgensen.

»Selvom det ikke er helt i mål endnu, og der er noget, der ligger foran os, så er vi her nu, hvor jeg synes, at vi for en stund kan tillade os nyde det og glæde os over, at vi i et ansøgningsfelt bliver et af de nye steder, der er udvalgt,« tilføjer han.

Den særlige tilladelse, som Fjellerup Udvikling sammen med de otte andre projekter har fået, er en dispensation fra strandbygge- og kystbeskyttelseslinjen.

Netop det har tidligere fået Dansk Naturfredningsforenings lokalafdeling på barrikaderne. Foreningen har også tidligere meldt ud, at den vil forsøge at stoppe projektet, hvis det kommer med i en ny forsøgsordning.

Udvalgsformand Allan Gjersbøl Jørgensen håber dog på, at den proces, der nu venter, kan byde på en god dialog, så projektet bliver realiseret.

Forventningen er, at Fjellerup Udvikling kan være klar om fire år.

»Nu kommer der en planproces, og så kommer der også reaktioner lokalt, som vi jo på en eller anden måde skal tage bestik af. Det er jo, uanset om det er Danmarks Naturfredningsforening, som har det standpunkt, den havde for nogle år tilbage, eller den har ændret det standpunkt. Dens ageren kom jo med en vis befolkningsreaktion, så det kan jo godt være, at det har affødt en vis form for eftertanke i forhold til, om det var det rigtige,« siger Allan Gjersbøl Jørgensen.

Også borgmester Kasper Bjerregaard er meget tilfreds med, at Fjellerup Udvikling endelig ser ud til rent faktisk at blive til noget.

»Der er godt gang i turismeudviklingen i og omkring Fjellerup med blandt andet ny kapacitet i feriecentre og nybygning af sommerhuse. Denne udvikling kan nu suppleres og styrkes af projekt Fjellerup Udvikling, der på denne måde er med til at sætte yderligere fart på udviklingen af turismeerhvervet, så endnu flere kan få endnu mere ud af vores skønne kyststrækning,« siger Kasper Bjerregaard.

Da kommunalbestyrelsen i januar besluttede at ansøge om at komme med i ordningen, lød den estimerede pris for projektet på 11,3 mio. kroner eksklusive moms.

Erhvervsmanden Arne Niemann har tidligere fortalt, at hans projekt ved Strandkroen har et foreløbigt budget på 36 mio. kroner.