Fortsæt til indhold

Folkestedet på finansloven for første gang

Det sociale værested på Nødagervej 4 i Kolind er for første gang på det kommunale budget med 150.000 årlige kroner med start fra 2024.

Politik

Et enigt Syddjurs Byråd sender 150.000 årlige kroner efter det sociale værested, Folkestedet i Kolind, fra 2024.

Det er en af mange udløbere af det indgåede budgetforlig.

Folkestedet drives af nonprofit foreningen Grøn Kors, som er en NGO.

Foreningen har intet mål om profit og er derfor udelukkende dannet for at gøre mest muligt godt for andre mennesker med alle de midler, som bestyrelsen kan hente hjem.

Derfor holder Folkestedet sine driftsomkostninger på et absolut minimum, hvorfor en stor del af arbejdet i Grøn Kors og på Folkestedet drives af frivillige.

De 150.000 kroner er et udtryk for, at der er politisk opbakning til de aktiviteter og det arbejde som Folkestedet med tovholder Daniel Demsitz i spidsen leverer til glæde for mange mennesker, der på forskellige måde lever på kanten af samfundet.

Sortlands hjertebarn

Man går ikke helt forkert i byen, hvis man hævder, at ønsket om at få Folkestedet på den kommunale finanslov har været prioriteret på notesblokken hos Nye Borgerliges Laila Sortland

Det bekræfter borgmester Michael Stegger Jensen (A) da også.

»Det er korrekt, at Laila har haft et stort ønske om det, men der har nu været stor opbakning hele vejen rundt i Byrådet,« understreger borgmesteren.

Det er korrekt, at Laila har haft et stort ønske om det, men der har nu været stor opbakning hele vejen rundt i Byrådet
Michael Stegger Jensen (A)

Mindre til Kafé Kolind

500 meter fra Folkestedet ligger den sociale café, Kafé Kolind, som har en historie, der går tilbage til august 2005.

Den sociale café med ganske kort afstand til letbanestationen kan se frem til, at Syddjurs Kommune beskærer den årlige støtte med 130.000 kroner.

Det kunne forledes en eller anden til at tro, at Kafé Kolind må lide på bekostning af Folkestedet, men det er skudt forbi.

Hvordan det forholder sig, afsløres her.

Besparelsen på Kafé Kolind er hentet fra det såkaldte ’Omstillings- og reduktionskatalog’ (16-R-5), som politikerne har kunnet bladre i under budgetforhandlingerne.

Kafé Kolind blev til i et samarbejde mellem lokale virksomheder, KFUM’s Sociale Arbejde og Midtdjurs Kommune (Efter kommunesammenlægningen Syddjurs Kommune).

Den daglige drift af Kafé Kolind hviler på en partnerskabsaftale med KFUM’s Sociale Arbejde, senest fornyet i 2019.

Der blev i det kommunale budget for 2019 afsat 900.000 kroner til samarbejdsaftalen. Et beløb, der i de følgende år er blevet fremskrevet med den generelle pristalsregulering og ikke med den kommunale fremskrivningsprocent som er lavere.

Det bliver der lavet om på nu.

Som det har været hidtil er det socialområdets øvrige aktiviteter, der har måttet holde for grundet Kafé Kolinds ’lukrative’ aftale.

Tager ikke stilling

Borgmesteren svarer på Lokalavisens spørgsmål, om man politisk har forholdt sig til under budgetforhandlingerne, at der ligger to sociale mødesteder/væresteder med 500 meters afstand i Kolind, at det har man ikke.

»Det er selvfølgelig et særsyn, det vi ser i Kolind, men begge steder opfylder et fint formål, og det er det vigtigste. Det er min fornemmelse, at det er hele Byrådet enige om.«

Der findes ikke andre tilsvarende sociale mødesteder i Syddjurs.