S om mareridtsmåling: »Vi er stadig det største parti«
Politisk ordfører er ikke nervøs for vælgernes dom, selvom de ser ud til at give Socialdemokratiet en regulær lussing.
Det værste valg nogensinde.
Det er, hvad Socialdemokratiet i Aarhus kan se frem til, hvis man skal tro en ny meningsmåling fra Epinion lavet for ’Dit valg. Vores Danmark’, som Constructive Institute og en række fonde står bag.
Blot 23,6 pct. af stemmerne og en tilbagegang på 5,1 pct.-point står det borgmesterbærende parti til. Og det er vel at mærke efter et mareridtsvalg i 2021. Men det er ikke noget, der slukker kampgejsten hos sosserne, tværtimod, lader partiets politiske ordfører Jesper Kjeldsen forstå.
Han er fortrøstningsfuld.
»Det overrasker mig ikke, at vi går tilbage. Jeg tror, at landets meget særlige regeringskonstellation har sat sit aftryk i vælgerne, selvom det er nationalpolitik. Men jeg hæfter mig ved, at vi ifølge målingen stadig er det største parti i Aarhus, og jeg ved, at vi er gode i valgkampe, så jeg håber og tror, at vi ender lidt højere.«
Og det er korrekt, men der er ifølge Epinion meget tæt løb med SF om at blive valgets topscorer den 18. november. Den politiske ordfører frygter dog ikke at blive overhalet af de faste samarbejdspartnere i byrådet.
»Man skal aldrig være nervøs for vælgernes dom, for det er jo dem, der har ret på dagen. Men jeg synes, at vi har god politik på hylderne og på vej, og vi har en god borgmester i Anders Winnerskjold, som gør det rigtig godt. Derfor har jeg stor tiltro til, at vi ender som det største parti.«
Hvad med arven efter Jacob Bundsgaard? Er de mange skandalesager en del af forklaringen på jeres fortsatte nedtur?
»Der er ingen tvivl om, at der har været nogle hårde sager i denne byrådsperiode. I bagklogskabens ulideligt klare lys skulle vi måske have gjort nogle ting anderledes. Det er muligt, at vi også bliver straffet lidt af vælgerne på grund af det,« anerkender Jesper Kjeldsen.
Han tror, at blandt andet sagen om havneudvidelsen og det eksploderende stadionbudget kan have kostet vælgere.
»Men havneudvidelsen har vi taget klar stilling til. Der kommer ikke til at ske noget i mange år frem. Og det har da ikke været særligt sjovt, at vi skal bruge så mange penge på et stort stadion, når vi savner idrætsfaciliteter. Vi får et fantastisk stadion, og borgmesteren har været tydelig omkring, at det var ikke vores ønske, at der skulle bruges så mange kommunale kroner på det.«
»Hvis nogen træffer deres valg ud fra det, og det er der nok nogen, der gør, så forstår jeg det godt, men vi har prøvet at tage en ansvarsfuld tilgang til sagerne sammen med en række andre partier.«
På den positive side ser tilbagegangen i 2025 dog ikke ud til at blive lige så markant som i 2021. Og Jesper Kjeldsen er sikker på, at byens nye borgmester kan vende skuden.
»Jeg synes, at Anders Winnerskjold har gjort det virkelig godt. Han har kørt en åben og inkluderende dagsorden i samtlige sager, og han bliver taget utroligt godt imod, når han er rundt omkring, så jeg tror, at mange kommer til at sætte krydset ud for hans navn på valgdagen.«
Der har længe været spekuleret i, om Socialdemokratiet ligefrem risikerer at miste borgmesterposten til SF’s Thomas Medom.
Det bliver forhandlingerne på valgnatten, der kommer til at afgøre det, men umiddelbart står det gamle magtparti med de klart stærkeste kort på hånden.
»Thomas Medom har sagt, at han kan se sig selv som borgmester, men jeg hører ham også være meget afbalanceret i sine kommentarer omkring det. Vi har et tæt samarbejde med SF, og det vil vi også have på den anden side af valget,« fastslår Jesper Kjeldsen og slutter:
»De andre må gøre, hvad de finder rigtigt. Vi synes sammen med de radikale, at Anders Winnerskjold skal være borgmester, og det kommer vi til at gå benhårdt efter.«