Fortsæt til indhold

Chefer i Aarhus Kommune rammes af sparekniven

Arbejdet med at finde besparelser for 340 millioner kroner er begyndt.

Politik
sica

Færre chefer og mindre administration i Aarhus Kommune skal bidrage til de store besparelser, som skal findes på social- og beskæftigelsesområdet.

Det skriver Aarhus Kommune i en pressemeddelelse.

Det var i går de politiske drøftelser om besparelserne på social- og beskæftigelsesområdet i Aarhus startede, og med forslag for knap 340 millioner kroner og flere end 1500 input fra aarhusianerne er der nok at forholde sig til.

Derfor gik rådmand for Sociale Forhold og Beskæftigelse Michael Christensen (LA) til drøftelserne med et ønske om at sikre løbende afklaring, efterhånden som byrådet forholder sig til de mange input fra høringsprocessen.

I første omgang handler det om at arbejde videre med besparelser på det administrative område, siger Michael Christensen.

»Vi står midt i en enorm spareopgave med store konsekvenser for aarhusianernes hverdag. Vi skal tage de mange input alvorligt, men jeg mener også, at vi skal sikre både aarhusianerne og medarbejderne afklaring, hvor vi kan. Derfor er jeg glad for byrådets mandat til at arbejde videre med de administrative besparelser og beskæftigelsesreformen, mens vi drøfter de øvrige forslag,” siger Michael Christensen.

Rådmand for Sociale Forhold og Beskæftigelse Michael Christensen (LA) har ønsket at spare mest muligt på administrationen fremfor støtten borgerne. Det har han nu fået mandat til af byrådet i Aarhus Kommune. Arkivfoto: Louise Burmeister

Mere enkel organisation

Rådmanden har fået grønt lys til at gå videre med både indfasningen af beskæftigelsesreformen og en ny organisering af social- og beskæftigelsesområdet. Samlet set skal forslagene indfri besparelser for knap 179 millioner kroner.

Med organisationsændringen bliver Sociale Forhold og Beskæftigelse organiseret i seks nye forvaltningsområder, og der bliver samtidig reduceret i chefstillinger og administration.

Den konkrete placering af målgrupper, opgaver og indsatser ligger endnu ikke fast, og byrådets partier har et særligt fokus på, at den nye organisering skal sikre en smidig overgang fra barn til voksen.

Forligspartierne har derfor bedt om yderligere afdækning af ungeperspektivet, inden der træffes beslutning om den endelige organisering.

»Det har været min ambition at spare mest muligt på administration og mindst muligt på støtten til borgerne. Der er generelt opbakning til en ny og mere enkel organisering, som samtidig reducerer udgifterne til ledelse og administration. Selvom alle streger endnu ikke ligger fast, er jeg glad for byrådets opbakning til at arbejde videre med organisationsændringen i tæt samarbejde med social- og beskæftigelsesudvalget,« siger Michael Christensen.

På torsdagens møde fik rådmanden også opbakning til fordelingen af besparelserne på beskæftigelsesområdet som følge af beskæftigelsesreformen.

De kommende måneder er samarbejdspartnere, interessenter og politikere inviteret ind i arbejdet med at forme fremtidens beskæftigelsesindsats i Aarhus.

De politiske drøftelser om de øvrige spareforslag i omstillingsplanen fortsætter hen over foråret. Det er forventningen, at aarhusianerne kender de konkrete spareplaner til maj.