Billetter til Kagens Dag af Bagergården blev revet væk
Bagergården måtte melde alt udsolgt til Kagens Dag efter blot ét døgn.
5.000 kager bliver fortæret på én dag, når 370 personer deltager i Kagens Dag i Grundfør Forsamlingshus.
Det er Bagergården i Hinnerup, som 13. oktober åbner dørene til lidt af en kagefest, hvor deltagerne for entréprisen kan spise al den kage, de magter, på to timer.
I år er det tiende gang, det sker, og dagen har fået opbygget sig lidt af en fanskare. I hvert fald blev billetterne til årets omgang revet væk på rekordtid.
»Det er første gang, at alle billetter bliver solgt på første dag,« fortæller Anders Pedersen, som ejer Bagergården sammen med sin far, Jørgen Pedersen.
Penge til velgørenhed
Kagens Dag handler om mere end bare god kage - og masser af det. Det handler også om velgørenhed. Alle billetindtægter går nemlig ubeskåret til et godt formål. I år er det Headspace, som giver børn og unge mellem 12 og 25 år nogen at tale med.
»Vi tænker, at de her år med corona har været en hård omgang for mange børn og unge, som derfor har brug for noget hjælp og vejledning,« siger Anders Pedersen.
Tidligere er der eksempelvis givet penge til de ældre i Hinneruplund, Hammel Neurocenter og Trygs Familiehus i Skejby.
Eftersom det er hele billetindtjeningen, som sendes afsted, løber det i år op i 31.450 kroner.
Planlægningstid, arbejdstid og materialer giver Bagergården af egen lomme.
I kunne jo bare holde den her kagefest for jeres egen vindings skyld. Hvorfor gør I ikke det?
»Ja, det kunne vi da sagtens, men vi har på ingen måde tænkt os at at lave arrangementet om, så vi selv får penge i kassen. Nej, det er super godt, som det er, for vi vil gerne støtte lokale, godgørende tiltag,« siger Anders Pedersen, som skynder sig at tilføje, at Lions hjælper med at gennemføre dagen, og at Hinnerup Blomster kvit og frit pynter forsamlingshuset op.
Artiklen fortsætter under billedet:
Ville selv bestemme
Egentlig begyndte Kagens Dag som en landsdækkende ting, og Bagergården deltog sammen med mange andre bagere i Ridehuset i Aarhus.
»Men vi tænkte, at det kunne være sjovt at holde det lokalt i stedet, så kunne vi også selv vælge, hvem vi ville give pengene til,« forklarer Anders Pedersen og fortsætter:
»Det er en super sjov dag, hvor folk får mulighed for at spise løs af 20 forskellige kager. Det er bare én stor kagefest.«